Статті

Гроші з лісу

У регіонах України шириться практика запровадження податку за спеціальне використання лісових ресурсів. Передбачається, що нововведення дадуть змогу збільшити надходження до місцевих бюджетів. Досвід Волині переконливо свідчить, що при раціональній організації справляння податку місцеві громади отримують суттєві надходження.


Лісовий квиток для громади

Нещодавно Верховна Рада Автономної Республіки Крим вирішила запровадити на півострові податок за спеціальне використання лісових ресурсів, що викликало широкий резонанс серед жителів автономії. Постанова Кабінету міністрів Криму «Про встановлення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів у частині заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів» установлює податок на випас худоби, заготівлю сіна і дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин. Депутати сподіваються, що нововведення дадуть змогу збільшити надходження до місцевих бюджетів і забезпечити раціональне використання лісових ресурсів.

Раніше через відсутність установлених ставок збору в Криму не здійснювалася видача дозволів на спеціальне використання лісових ресурсів.

Платниками збору виступають юридичні особи, їх філії, що не мають статусу юридичної особи, фізичні особи — підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу, а також громадяни, крім тих, хто має право на безоплатне використання лісових ресурсів без видачі спецдозволу, — пояснили в Головному управлінні Міністерства доходів і зборів України в Автономній Республіці Крим. Тобто сплачуватимуть відповідний збір ті суб’єкти господарювання, які здійснюють заготівлю деревини, другорядних лісових матеріалів, використовують ліс для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних, освітньо-виховних цілей і проводять науково-дослідні роботи в порядку спеціального використання, тобто в підприємницьких цілях. Для цього такі користувачі лісових ресурсів одержуватимуть спеціальний дозвіл — лісовий квиток на конкретний вид використання із зазначенням місця розташування ділянки і його площі.

Практика збору за спеціальне використання лісових ресурсів уже не перший рік існує в Хмельницькій, Івано-Франківській, Волинській та інших областях. «Вісник» поцікавився, наскільки ефективно справляється цей збір на Волині. Податківці уже не перший рік поповнюють місцеві бюджети «з лісу». Тож досвід поліщуків стане в нагоді і для податківців Криму.

Світлі сторони чорничного бізнесу

Ягідно-грибний сезон обіцяє волинянам доходів на суму 100 млн. грн. Волинські чорниці гарантують щедре поповнення сімейних бюджетів та додаткові кошти до місцевих скарбниць за будь-якої погоди.

Останніми роками завдяки ефективним заходам влади в період заготівлі на Волині ягідно-грибний сезон приносить цілком конкретний фінансовий результат усім учасника процесу: заготівельники отримують якісний та затребуваний за кордоном товар, місцеві громади — додаткові кошти у вигляді сплачених податків, мешканці не надто економічно активних поліських районів — значні суми до сімейних бюджетів.

Саме на соціальній значущості регіональної політики у стосунках з фірмами-заготівельниками у Головному управлінні Міндоходів у Волинській області наголошують особливо.

«Кошти від заготівлі мають залишатися у районах, де збирають дикорослу продукцію, — це принциповий момент. Оскільки невеликі з точки зору масштабних проектів суми від заготівлі допомагають вирішувати чимало соціальних питань на місцях», — зазначає депутат Волинської обласної ради, перший заступник начальника Головного управління Міндоходів у Волинській області Андрій Тимейчук.

Наприклад, з кілограма волинської чорниці торік місцевий бюджет отримав 2,4 грн. У загальних показниках — це 10 млн. грн. додаткових надходжень. До речі, будівництво чи ремонт сільської школи, амбулаторії чи закладу культури не перевищують цю суму. Отож, в першу чергу громади, яким потрібні заклади соцкультпобуту, зацікавлені у тому, щоб чорничний бізнес процвітав.

Тим часом влада, вдосконалюючи алгоритм контролю за процесом заготівлі, на Волині протягом останніх років домоглася максимальної прозорості цього ринку.

Експерти кажуть: незалежно від метеоумов заготівля волинських чорниць — вельми прибутковий бізнес. Смачний і корисний сезонний товар, не надто велика ціна трудових ресурсів та високий попит на чорниці за кордоном — це ті фактори, що гарантують кожному, хто працює на цьому ринку, некопійчані прибутки.

Перетворити комерційний зиск від заготівлі дарів лісу в реальні податкові надходження до скарбниць місцевих громад на Волині — справа не з легких. Але кожному, хто на цьому ринку працює легально, — на Волині гарантують всіляке сприяння та підтримку.

Контроль звідусіль...

Треба віддати належне керівникам виконавчої влади області, які першими порахували конкретну вигоду для місцевих скарбниць від ягідно-грибного сезону. Тому навести елементарний лад в належних відрахуваннях до бюджету із заготівлі вирішили ще у 2008 р.

Сприятливі погодні умови, зацікавленість бізнес-структур у вдалій комерції та пильна увага влади і контролюючих органів до процесу заготівлі лісової продукції впродовж наступних п’яти років дали змогу щороку нарощувати показники податкових надходжень, в окремі роки — навіть у геометричній прогресії.

Працювати на цьому ринку легально і прозоро повинні всі, — неодноразово наголошував на нарадах та зустрічах з бізнесом в період заготівлі голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук.

Контроль за сплатою податків заготівельниками буде жорсткий, — звучало в унісон від місцевих податківців.

Відтак за рівної конкуренції, яку гарантувала влада, та завдяки професійному контролю в переліку заготівельників волинської чорниці нині — лише легальні фірми, які сумлінно сплачують податки. Як запевняють його представники, зловживати і маніпулювати з волинською чорницею заготівельникам ще декілька років тому стало невигідно.

Тим часом влада обіцяє режим максимального сприяння тим, хто під час заготівлі не забуватиме сплачувати податки. Щоб цей процес відбувався без зловживань, як і в минулі роки, в області працюватимуть спеціально створені з ініціативи облдержадміністрації робочі групи.

Серйозні застереження чиновникам, котрі зволікатимуть із видачею дозвільних документів, нині звучать з уст перших керівників області на кожній нараді, присвяченій цим питанням.

«Якщо комісію для визначення ліміту збору ягід та грибів треба зібрати вночі, — значить будемо збирати», — констатував на зустрічі із заготівельниками перший заступник голови Волинської облдержадміністрації Олександр Башкаленко.

Ліміти збору — науково обґрунтовані

У волинян немає ілюзій стосовно невичерпності багатств місцевих лісів. Щоб зробити процес заготівлі цивілізованим та не шкідливим з точки зору відновлення природних багатств, на Волині декілька років тому провели наукове дослідження для визначення відновлювальних можливостей волинського лісу.

Тепер щороку спеціальні комісії, визначаючи ліміти для заготівлі, керуються винятково науково обґрунтованими нормами з можливих обсягів збору чорниці, грибів та лікарських рослин. А той факт, що минулого року заготівельники не використали усіх лімітів, дає змогу однозначно стверджувати — процес заготівлі не має шкідливого впливу на продуктивні властивості волинського лісу. Наприклад, обсяги ліміту заготівлі чорниці торік використано на 70%, зібрано не більше 30% від дозволеної заготівлі лисичок та лише 7% — білих грибів, на 42% використано ліміти зі збору лікарських рослин.

Про перебіг процесу заготівлі — в режимі онлайн

Саме на Волині цього року вперше запрацювала електронна база суб’єктів господарювання, які здійснюють заготівлю дарів лісу. Кожна контролююча служба має оперативну інформацію про обсяги заготівлі чорниць, грибів та лікарських рослин у волинських лісах, експорт цього товару та сплачені податки.

«Ідея зібрати усю необхідну інформацію про процес заготівлі в електронному вигляді в єдину базу — не просто слушна. Представники контролюючих органів, які матимуть доступ до цієї інформації, в будь-який час отримають найновіші дані про стан заготівлі. Легальні заготівельники можуть розраховувати на рівні умови конкуренції і справедливі правила гри на цьому ринку», — запевняє начальник Головного управління Міндоходів у Волинській області Ігор Сінгаєвський.

Плани може скоригувати погода

Нині на Волині зі стриманим оптимізмом прогнозують до 10 млн. грн. додаткових доходів до місцевих бюджетів за підсумками ягідно-грибного сезону.

Звичайно, плани може суттєво скоригувати погода, врожай та ціна на чорницю. Однак підстави для такого оптимістичного прогнозу є. Маємо факт, коли у неврожайний рік на Волині подолали десятимільйонний рубіж надходжень від заготівлі, бо ціна на чорницю та гриби зросла. І, відповідно, спостерігався ріст податкових платежів. Якщо цьогорічний урожай потішить, то заготівельники збільшать обсяги придбаної у населення продукції. Відтак за будь-яких умов бюджет буде виконано.


Любов ГАРАНІНА,
Микола ВЛАЩУК