Оплата праці

Додаткова соціальна відпустка розлученій жінці, яка виховує дитину без батька

Розлучена жінка виховує дитину віком 6 років, народжену у шлюбі, яка має прізвище батька, отримує аліменти від батька дитини, який мешкає в іншому місті та не бере участі у вихованні дитини. Чи має вона право на додаткову соціальну відпустку як одинока матір?


Для вирішення питання щодо надання щорічної додаткової соціальної відпустки як одинокій матері розлученій жінці, яка виховує дитину сама, слід звернутися до Закону України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».

Пунктом 5 частини тринадцятої ст. 10 цього Закону визначено одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька, факт утримання (аліменти) для надання відпустки значення не має. Таке визначення застосовується лише для надання пільг і гарантій, встановлених трудовим законодавством щодо відпусток.

Право на щорічну додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів має, зокрема, жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька, незважаючи на факт отримання аліментів).

Для підтвердження права та отримання зазначеної відпустки жінці слід надати роботодавцю копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, а також будь-який офіційно складений, оформлений і засвідчений у встановленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.

Такими документами, наприклад, можуть бути:

  • рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;
  • рішення органів опіки та піклування або суду щодо участі батька у вихованні дитини;
  • ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;
  • акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією, чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;
  • довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.

Отже, розлучена жінка, яка дійсно виховує дитину сама (без батька), для отримання щорічної додаткової соціальної відпустки має надати копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про розірвання шлюбу та документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42