Статті

Тютюнові викиди загрожують здоров’ю українців

Центральний офіс з обслуговування великих платників та легальні виробники тютюнових виробів спільно боротимуться з нелегальним ринком сигарет у рамках акції «Тютюн — контрафакт 2013»

Міністр доходів і зборів України Олександр КЛИМЕНКО доручив Міжрегіональному головному управлінню МіндоходівЦентральному офісу з обслуговування великих платників, на обліку в якому перебувають підприємства, що виробляють підакцизну продукцію, зокрема вироби з тютюну, організувати протидію незаконному обігу тютюнових виробів в Україні.


Уже не перший рік значна увага з боку держави приділяється питанням контролю за незаконним обігом тютюну, але й досі проблема залишається гострою.

Така ситуація зумовлена трьома основними факторами: диспаритетом цін на тютюнову продукцію в нашій країні та сусідніх державах, можливістю безперешкодно перетинати український кордон з території сусідніх держав, а також найвищими ставками акцизного податку в Україні порівняно з країнами СНД.

Президент України доручив Міністерству доходів і зборів та Міністерству внутрішніх справ провести спеціальну операцію під назвою «Тютюн — контрафакт 2013», метою здійснення якої є ліквідація контрафактної продукції всередині держави, а також перекриття нелегальних каналів імпорту тютюнової сировини на її територію.

Актуальність цього питання полягає не лише в недоотриманні бюджетом акцизного податку, скороченні легальних робочих місць, що саме по собі вже є вагомим чинником, а й у тому, що нелегальний обіг товарів не дає змоги контролювати їх якість. Крім того, незаконна торгівля тютюновими виробами формує негативний імідж України на міжнародному рівні, що, в свою чергу, перешкоджає залученню нових інвестицій в українську економіку.

До того ж велике занепокоєння з боку керівництва нашої держави викликає те, що контрафактна тютюнова продукція має найнегативніший вплив на здоров’я нашої нації, адже походження такої продукції невідоме, а якість — сумнівна.

Уже з 1 вересня 2013 р. всі алкогольні напої та тютюнові вироби маркуватимуться акцизними марками нового зразка, що забезпечить дієвішу систему боротьби з фальсифікатом і підробками підакцизної продукції та захисту населення від споживання неякісної продукції.

Зокрема, марки акцизного податку нового зразка відрізняються графічним дизайном та кольоровою гамою. Кожна марка має графічний захисний елемент, який містить інформацію в закодованому вигляді й не може бути відтворений шляхом сканування, копіювання та друку. Марки акцизного податку для тютюнових виробів містять не менше трьох фонових сіток.

Розуміючи всю важливість цієї операції, Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко доручив Центральному офісу з обслуговування великих платників, на обліку в якому перебувають підприємства, що виробляють підакцизну продукцію, зокрема вироби з тютюну, організувати роботу щодо вирішення цього питання.

Керівництвом Центрального офісу було визначено першочергове завдання — налагодження тісної співпраці та взаємодії з представниками тютюнової галузі, аби спільними зусиллями викорінити незаконний обіг тютюнових виробів на українському внутрішньому ринку шляхом налагодження функції зворотного зв’язку.

Під час зустрічі з найбільшими виробниками тютюнової продукціїУ ході зустрічі з найбільшими виробниками тютюнової продукції, проведеної за ініціативи Центрального офісу, його керівник Сергій Степенко акцентував увагу на тому, що підтримка підприємств, які легальним шляхом транспортують тютюн, виробляють та реалізують тютюнову продукцію, дасть змогу виявити слабку ланку в ланцюгу вантажопотоків тютюнової сировини та ліквідувати контрафактні вироби. «Системне відстеження органами Міндоходів протизаконних каналів оптової та роздрібної торгівлі тютюновими виробами, а також складів чи інших підсобних приміщень, де вони можуть зберігатися, сприятиме цілковитому знищенню так званих точок нелегального збуту товару, — зазначив начальник Центрального офісу. — Ми також зосереджені на питанні незаконного ввезення сировини, оскільки саме матеріал для виробництва тютюнової продукції є значним джерелом відмивання коштів».

Крім того, Сергій Степенко зазначив, що основні функції з виконання цієї операції буде покладено на оперативні підрозділи Центрального офісу.

У свою чергу очільник слідчого управління фінансових розслідувань Центрального офісу Віталій Коростельов підтвердив серйозність ситуації, що склалася: «За останні три роки частка нелегальної продукції на ринку нашої країни збільшилася втричі й досягла у I кварталі 2013 року 8,4% від обсягу їх споживання. Це тютюнові вироби, нелегально ввезені на митну територію України (5,9%), та контрафактні (2,5%). Нелегальне ввезення тютюнових виробів в основному здійснюється з території сусідніх держав: Росії (54%), Білорусі (19%), Молдови (18%)».

Віталій Коростельов, зокрема, повідомив, що протягом 2012 — 2013 рр. припинено діяльність трьох потужних незаконних виробництв з виготовлення фальсифікованого тютюну та тютюнових виробів.

Начальник Центрального офісу наголосив на тому, що якісний результат цієї роботи залежить не лише від державних органів, а й від готовності легальних виробників і продавців тютюнових виробів до співпраці.

Таким чином, комплексний підхід до вирішення цієї проблеми сприятиме активізації заходів з детінізації ринку підакцизних товарів, виявленню та руйнуванню схем їх незаконного виробництва та обігу.


Ірина НЕЧИПОРУК,
Інформаційно-комунікаційне управління Міжрегіонального головного управління
Міндоходів
Центрального офісу з обслуговування великих платників