Статті

Українці обирають депозити

Чому попри кризові ризики саме на цей вид вкладу роблять ставку наші громадяни

Як стверджують у Нацбанку України, довіра населення до банківської системи держави стрімко зростає. Одним із індикаторів цієї довіри є динаміка депозитних вкладів населення. Поступово зникає тенденція до вилучення громадянами заощаджень з депозитних рахунків. За даними, оприлюдненими Нацбанком, за 10 місяців поточного року гривневі вклади у вітчизняних банках збільшилися на 16%, а абсолютний приріст за цей самий період становив 60 млрд. грн.
Своєю точкою зору про те, чому найпопулярнішим видом вкладу серед українських громадян став депозит і якими, власне, економічними чинниками зумовлений цей процес, з читачами «Вісника» поділився старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр ЖОЛУДЬ.


Ставки — реально високі

Українці продовжують нарощувати обсяги депозитів у банківській системі, незважаючи на рецесію, що спостерігається в Україні з другого півріччя 2012 р. Так, минулого року депозити домогосподарств зросли на 19%, за січень — вересень 2013 р. — ще на 16,2%. На перший погляд, якщо в економіці є певний спад, то й доходи громадян мають відповідно скорочуватися, а для того щоб забезпечити попередній рівень споживання, люди мали б не нарощувати, а скорочувати обсяги заощаджень, зокрема у вигляді банківських вкладів.

Оскільки статистика про доходи домогосподарств надходить зі значним запізненням, останні дані, отримані нами, ілюструють ситуацію на кінець ІІ кварталу 2013 р. Тож відповідно до статистики номінальні доходи домогосподарств за рік зросли у ІІ кварталі на 4,9%, що, хоч і не дуже істотно, але все-таки свідчить про їх позитивну динаміку. Якщо звернутися до новіших статистичних даних щодо такого компонента доходів, як зарплата, що становить близько половини усіх доходів (інший важливий компонент — соціальні допомоги, пенсії та інші виплати), то за січень — серпень середні зарплати в економіці зросли на 9,3%, що теж є достатньо позитивним показником (зважаючи на рецесію), хоча і значно нижчим за темпи зростання депозитів.

Основна причина зростання депозитів населення — високі реальні ставки. Реальні ставки за депозитами — це відсотки, які сплачуватиме банк вкладнику після врахування інфляції. Якщо згідно з останніми даними Держстату України інфляція за січень — вересень становила мінус 0,6%, то можна приблизно підрахувати, що ті номінальні ставки, які ми бачимо у рекламі банків або в угодах про відкриття депозиту, практично дорівнюють реальним. За даними Нацбанку України, у вересні ставки за строковими депозитами становили 10,9% у гривнях та 6,6% — у валюті. При цьому деякі малі та середні банки пропонують вкладникам до 20% річних у гривнях, що є дуже високою реальною ставкою.

У чому причина таких високих ставок? Обсяги кредитування за останні півтора-два роки зростають дуже повільно: під час рецесії не так вже й багато охочих взяти кредит, це не час для розширення бізнесу або збільшення споживання. Основна причина — політика Нацбанку, спрямована на стримання обмінного курсу. Якщо ми звернемося до статистичних даних, то побачимо істотне зростання ставок за депозитами у другому півріччі минулого року. Водночас відбувалося значне скорочення валютних резервів Нацбанку України, зокрема для задоволення попиту на іноземну валюту з боку населення восени 2012 р. Задля того, аби зменшити попит на іноземну валюту, Нацбанк скоротив пропозицію гривні (якщо немає за що купити долари, то їх не купуватимуть). Скорочення пропозиції гривні робить її дорожчою, а ціна для банків — це і є відсоткова ставка. Тож обмеження пропозиції гривні означає зростання ставок за депозитами. Тому з другого півріччя минулого року спостерігається зростання ставок передусім за гривневими депозитами.

Замість зовнішніх кредитів — внутрішній депозит

Якщо кредитування є не надто поширеним явищем через спад в економіці, то навіщо залучати нові кошти? До кризи 2008 р. банки дуже активно залучали зовнішні кредити, тож майже половину усіх зобов’язань банківської системи становили такі позики. Робили їх зазвичай у валюті. Відтак ослаблення гривні означало додаткове зростання питомої ваги цих кредитів у всіх зобов’язаннях. За даними Нацбанку України, з 2004 по 2008 р. зовнішній борг банків збільшився з 2,7 до 39,5 млрд. дол. США. У наступні роки банківський сектор, на відміну від держави та нефінансових підприємств, скорочував борги — до 21,6 млрд. дол. Якщо кредити не зростають, але й не скорочуються, то й зобов’язання потрібно підтримувати на відповідному рівні — заміняючи зовнішні кредити внутрішніми депозитами. Це і спричинює постійний попит на депозити.

Якщо поглянути на валютну структуру депозитів, то простежується чітка тенденція: протягом останнього року населення однозначно віддає перевагу гривні. Минулого року гривневі депозити населення зросли на 16,3%, а за січень — вересень 2013 р. — ще на 29,8%. Депозити в іноземній валюті швидше зростали минулого року — на 21,8%, бо населення очікувало на девальвацію, та лише на 2,5% — цього року, коли девальваційні очікування послабилися.

Альтернатива як вона є 

Чому українці вкладають кошти у банки? Чи є інші життєздатні альтернативи? Окрім депозитів домогосподарство із середнім рівнем статків може спробувати примножити свої заощадження на фондовому ринку, купуючи акції напряму або опосередковано, ставши учасником пайового інвестиційного фонду. Проте рецесія не дає надії на істотне зростання на цьому ринку, а відсутність страхування, на відміну від Фонду гарантування вкладів, що страхує депозити населення, ще й створює ризик втратити навіть те, що є. Таким чином, ринок державних цінних паперів наразі залишається малорозвинутим, і люди часто навіть не знають, що державні облігації з досить привабливими ставками купону доступні на ринку. До того ж є побоювання втрати заощаджень, як це вже трапилося свого часу з облігаціями державної позики СРСР. Доки наявні альтернативи є досить обмеженими, депозити й надалі лишатимуться основним видом заощаджень населення.

«Гарячі лінії»

Дата: 5 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42