Статті

«Зелену» енергію — у білу зиму

Надзвичайно теплу осінь змінює зима. Поки що не відомо, якою вона буде — аномально холодною чи вологою. Але в будь-якому випадку зима загострює інтерес до технологій, що дають змогу заощадити енергію, зберегти тепло в будинку. Сучасний рівень розвитку таких технологій сприяє вирішенню питань не лише енергозбереження, а й збереження наших природних багатств.
У жовтні поточного року в м. Києві відбулась міжнародна виставка «Greenexpo / Альтернативна енергетика 2013», на якій було представлено техніку, що виробляє енергію, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. «Зелена» енергетика, технології, що можуть зберегти нашу планету в чистоті, нині стрімко розвиваються. Україна посідає в цьому русі гідне місце.


Перша енергетична криза

Колись Британські острови було майже повністю вкрито настільки густими лісами, що влада так і не змогла піймати знаменитого англійського партизана Робіна Гуда. Ліси забезпечували Британію паливом: старі англійські дрова весело тріщали в камінах, а на вогонь було вдвічі приємніше дивитися крізь келих ямайського рому. Але згодом виявилося, що лісів практично не залишилося, їх усі було вирубано. Обігрівати будинки стало нічим. Це була перша енергетична криза, з якою зіткнулося людство.

У пошуках палива англійці спустилися під землю й почали добувати вугілля. Але масштабному видобутку заважали ґрунтові води, що затоплювали шахти. Щоб шахтарі могли працювати без ласт і масок, воду треба було відкачувати. Британські вчені винайшли насос і паровий двигун, які поклали початок промисловій революції. Людство подолало свою першу енергетичну кризу. Але промислова революція і стрімкий технічний прогрес привели нас до нафтової кризи 70-х років минулого століття. Це вона подарувала нам малолітражні автомобілі, дорогий бензин і підозру, що запаси нафти не нескінченні. На сьогодні ситуація ускладнилася — світ стоїть перед еколого-енергетичною кризою. Це означає, що поки ще не відомо, що на Землі закінчиться раніше — чисте повітря чи запаси нафти.

 До речі, люди мистецтва першими тонко відчули перспективи нового тренда «Протигаз — предмет першої необхідності». Уже сьогодні у м. Донецьку можна купити модний протигаз, прикрашений стразами. Заплативши 4 тис. грн., власник гумового предмета розкоші одержує очищене повітря й увагу оточуючих.

Стало очевидно, що людству необхідно навчитися одержувати енергію екологічно чистим способом і витрачати її ощадливо.

Система «розумний будинок» замість системи «ЖЕК»

Заощаджувати почали вчитися ще у давнину. Першим кроком до системи «розумний будинок» була хата мазанка, обкладена на зиму снопами очерету, що давало змогу добре заощаджувати на дровах. Сучасний «розумний будинок» — це будинок, обладнаний автоматичною системою, яка забезпечує безпеку, комфорт і економію. Усі системи будинку (опалення, вентиляція, освітлення, кондиціювання повітря) управляються комп’ютером, який враховує безліч факторів: температуру повітря всередині й зовні будинку, час доби, пору року, прогноз погоди. Якщо нікого у будинку нема, система сама відкриє вікна і, провітривши приміщення, знизить температуру повітря. Застосування системи «розумний будинок» особливо ефективне у так званому пасивному будинку, енерговитрати якого вдесятеро менші витрати енергії звичайного будинку. Щоправда, будівництво «пасивного будинку» обходиться приблизно на 8 — 10% дорожче звичайного, але ця переплата окупиться за 5 — 7 років.

Основна ідея «пасивного будинку» — ретельна теплоізоляція. Стіни, підлога, стеля, фундамент — усе обробляється сучасними високоефективними теплоізоляційними матеріалами. Спеціальні вікна та двері запобігають витоку тепла через отвори. У результаті будинок не потребує витрати енергії на опалення — для підтримки комфортної температури досить тепла, що виділяє побутова техніка й люди, що живуть у ньому. Повітря для вентиляції надходить до будинку через систему підземних каналів. Проходячи через них узимку, повітря підігрівається, а влітку — охолоджується не гірше, ніж у кондиціонері.

Але все-таки «пасивному будинку» необхідна електрична енергія для освітлення та живлення побутової техніки. Тому наступним кроком була установка на даху сонячних батарей, які забезпечили будинок необхідною електрикою. Такі будинки називаються «нульовими» або з «нульовим балансом енергії».

«Будинок-активіст»

Якщо дозволяє конструкція і площа даху, то встановлюються сонячні батареї в більшій кількості, ніж потрібно для електропостачання будинку. Енергетичний баланс будинку стає позитивним, тобто будинок виробляє енергії більше, ніж споживає. Такий будинок називається «активним».

У Німеччині «активні будинки» дуже популярні, і на це є вагома причина. Власник такого будинку може непогано заробити. Щоправда, спочатку доведеться витратитися на модулі сонячних батарей і на електронні обладнання, які узгоджують підключення «електростанції» на даху до загальної електромережі. Устаткування для будинку середнього розміру коштуватиме близько 10 тис. євро. Сума немала, але вигода дуже очевидна, досить поглянути на електролічильник. Спеціальний лічильник враховує електроенергію, що надходить до будинку, і ту, яку будинок постачає до муніципальної електромережі. Причому за кожний кіловат, який надійшов до електромережі, держава заплатить власникові сонячної батареї згідно із «зеленим» тарифом — на 30 євроцентів більше, ніж власник державі за спожитий кіловат. Тобто для домовласника вигідний навіть нульовий баланс, коли кількість спожитої енергії дорівнює кількості енергії, виробленої сонячною батареєю. Вважається, що він спочатку продав усю вироблену енергію в мережу, а потім спожив її з мережі дешевше.

Іспанські податкові новатори

Іспанська податкова служба вирішила дещо виправити одну із найпривабливіших якостей сонячної енергії — її (поки що!) безплатність. Адже, власне кажучи, і нафта під землею безплатна — приходь і бери. Але крім витрат на техніку для видобутку нафтові компанії сплачують податок на користування багатствами надр. Земля Іспанії багата на сонце, а отже, за сонячне світло також треба сплачувати податок.

Раніше для розвитку сонячної енергетики в Іспанії було створено систему пільг і дотацій. Однак нині в умовах складної економічної ситуації виконувати всі зобов’язання щодо неї іспанський уряд не може. Замість скасування частини пільг вирішили запровадити новий податок на сонце. Податок уже зазнав найбільшої критики у країні, і лише ледачий не порівнював його з податками синьйора Помідора на дощ і вітер із казки Джанні Родарі «Чиполіно».

Українське сонце

В Україні також є «зелений» тариф для сонячної енергетики. І його розмір вражає не лише порівняно зі звичайним тарифом, але навіть із прийнятими у Європі «зеленими» тарифами. За кіловат-годину, отриману на українській сонячній електростанції, можна виручити мінімум 4,26 грн. Це цілком вигідна інвестиція, що підтверджують темпи розвитку екологічно чистої енергетики — в 2010 р. у цьому напрямі працювало 29 компаній, а на сьогодні уже більше ніж 50.

Але випадків продажу в мережу енергії, виробленої на даху котеджу, поки немає. Більшу частину сонячних батарей, які прикрашають дахи українських приватних домоволодінь, було придбано за двома причинами: для аварійного електропостачання (на випадок пошкодження лінії електропередачі) та з іміджевих міркувань. Альтернативна енергетика — це модний тренд. Одержати економічну вигоду без застосування «зеленого» тарифу не вийде. Приміром, невелика сонячна панель потужністю 80 Вт із інвертором та акумулятором обійдеться у суму близько 6 тис. грн. Використовуючи цей комплект, за допомогою накопиченої за день енергії можна ввечері на декілька годин включити телевізор і освітити дві кімнати. Щоб така установка окупилася, знадобляться десятки років.

Крім того, для сонячних батарей, не включених до загальної електромережі, необхідні акумулятори — для накопичення виробленої у світлий час доби енергії. Вартість акумуляторів дорівнює вартості сонячних панелей, а термін служби — обмежений.

Вітряне опалення

Ще одне джерело екологічно чистої енергії, скрізь доступне, — це вітер. На сьогодні в Україні працюють вітроелектростанції загальною потужністю 195 МВт, а до 2018 р. їх потужність сягне 1,5 ГВт. В основному великі вітроелектростанції розташовано в Криму та Карпатах, але невеликі «присадибні» вітряки можуть ефективно працювати в будь-якій точці України. Невеликі вітроелектростанції особливо ефективно працюють у парі із сонячними батареями, коли вітер у негоду компенсує брак сонця. Але останнім часом стає популярним рішення, що значно здешевлює вітроелектростанції. Значну частину вартості такої станції становить електроніка, яка узгодить вироблену енергію з параметрами електромережі. Виявляється, вигідніше від цієї складної електроніки відмовитися, а всю енергію, що виробляється вітряком, спрямувати на підігрів води для опалення. Для електронагрівника не важливі характеристики електроенергії, а гарячою водою можна запасатися в стандартних бойлерах. Що сильніший вітер, то в будинку тепліше!

Говорячи про екологічно чисті джерела енергії, слід згадати про атомні електростанції, які довгий час вважалися абсолютно безпечними для навколишнього середовища. Але на сьогодні, коли в Чорнобилі та Фукусімі можна фотографувати, не знімаючи кришку з об’єктива фотоапарата, перспективи АЕС туманні. Наприклад, у Німеччині не лише відмовилися від будівництва нових атомних електростанцій, а й поступово закривають діючі.

Поки наука шукає можливості одержання величезної кількості енергії за допомогою надскладних термоядерних реакторів, розвиток альтернативної енергетики — сонячної, вітряної, дасть змогу одержувати достатню кількість енергії, зберігши нашу землю й повітря чистими.

Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011 р., передбачає такі особливості оподатковування альтернативної енергетики в Україні:
  • звільняється від податку на прибуток до 2020 р. прибуток підприємств сфери електроенергетики від продажу електроенергії, виробленої з використанням поновлюваних джерел енергії;
  • на п’ять років звільняється від оподаткування 80% прибутку підприємств, отриманого від продажу в Україні устаткування власного виробництва (згідно зі списком, затвердженим Кабінетом Міністрів України), що працює на поновлюваних джерелах енергії; устаткування та матеріалів, які використовуватимуться для виробництва енергії з поновлюваних джерел енергії;
  • звільняються від сплати ввізного мита й ПДВ операції із ввезення на митну територію України устаткування, що працює на поновлюваних джерелах енергії;
  • на п’ять років звільняється від сплати податку на прибуток підприємств 50% прибутку, отриманого в результаті здійснення енергоефективних заходів і реалізації енергоефективних проектів на підприємствах, які включено до державного реєстру Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів;
  • податок на землю для розміщення об’єктів поновлюваної енергетики оплачується в розмірі 25% від загальної ставки, а орендна плата не може перевищувати 3% від нормативної грошової оцінки землі.

«Гарячі лінії»

Дата: 5 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42