Єдиний податок

Відмова засновника від належної йому частки

Засновник платника єдиного податку вирішив вийти зі складу засновників і залишити належну йому частку у статутному капіталі юридичної особи. Чи включається до доходу платника єдиного податку вартість отриманих корпоративних прав?


Підпунктом 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) визначено, що корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до пп. 292.11.8 п. 292.11 ст. 292 зазначеного Кодексу до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника.

Водночас внесену засновником до статутного фонду юридичної особи частку слід розглядати як придбання ним за власні кошти або за рахунок майна права власності на частку корпоративних прав у статутному капіталі суб’єкта господарювання. Якщо засновник при виході зі складу засновників підприємства відмовляється від належної йому частки корпоративних прав без відповідної компенсації, то для такої юридичної особи залишену засновником частку можна прирівняти до безоплатно отриманих корпоративних прав.

Згідно з п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Таким чином, у разі відмови засновника від належної йому частки при виході із числа засновників юридична особа — платник єдиного податку безоплатно отримує корпоративні права, тому повинна включити вартість таких корпоративних прав до складу доходу платника єдиного податку. При цьому вартість корпоративних прав має бути не меншою за суму коштів чи вартості майна, що були внесені засновником.

«Гарячі лінії»

Дата: 19 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42