Статті

Декриміналізація: плюси для бюджету

Під час наради з питань організації роботи оперативних і слідчих підрозділів фінансових розслідувань Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко наголосив, що на сьогодні структуру та кількість підрозділів приведено у відповідність із нормами Кримінального процесуального кодексу України та структурою аналогічних органів, що протидіють фінансовим злочинам у європейських країнах. Одним із новітніх підходів щодо притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків є направлення до суду кримінальних проваджень для звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з відшкодуванням заподіяної державі шкоди. Декриміналізація — це не просто спосіб продемонструвати платникові, наскільки держава йому довіряє, а й можливість відшкодувати бюджету кошти, втрачені внаслідок оборудок.


Експортери відмовляються від офшорних схем

Наскільки виграв бюджет від декриміналізації економічних злочинів, свідчать, зокрема, результати діяльності підрозділів фінансових розслідувань Міжрегіонального головного управління Міндоходів — Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі — Центральний офіс), на нещодавньому засіданні колегії якого було підбито підсумки роботи 10 місяців поточного року. Приміром, протягом поточного року лише слідчим підрозділом фінансових розслідувань Центрального офісу до суду направлено 15 проваджень для вирішення питання про звільнення від кримінальної відповідальності згідно з частиною четвертою ст. 212 Кримінального кодексу України у зв’язку з відшкодуванням 122,061 млн. грн. збитків, які надійшли до бюджету держави. «І це лише частина вагомого внеску підрозділу у справу детінізації економіки, — наголосив Віталій Коростельов, заступник начальника — начальник слідчого управління фінансових розслідувань Міжрегіонального головного управління Міндоходів — Центрального офісу з обслуговування великих платників. — Так, протягом 10 місяців 2013 р. у слідчих підрозділів фінансових розслідувань Центрального офісу перебувало 575 кримінальних проваджень, в тому числі 379 проваджень за фактами ухилення від сплати податків. Результатом розслідування кримінальних правопорушень, які перебували в провадженні слідчих підрозділів фінансових розслідувань Центрального офісу протягом 2013 р., стало відшкодування завданих державі збитків на суму 1,097 млрд. грн.»

Крім того, результатом розслідування 97 кримінальних проваджень є виявлені працівниками підрозділів фінансових розслідувань факти незаконного заявлення до відшкодування ПДВ з бюджету, в результаті чого відмовлено у незаконному відшкодуванні податку на додану вартість на суму 1,32 млрд. грн.

У ході протидії кримінальним правопорушенням у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за результатами розслідування 21 кримінального провадження забезпечено надходження коштів до бюджету у розмірі 37,2 млн. грн. Проте головний результат полягає в тому, що внаслідок вжитих заходів керівники підприємств — великих платників відмовляються від проведення експортних операцій з використанням офшорних зон.

Соціальна складова мотивує

Недопущення розкрадання бюджетних коштів та їх легалізація — окремий напрям діяльності підрозділів фінансових розслідувань. Приміром, лише через непрозорі та нечесні тендери держава втрачає від 50 до 60 млрд. грн. щороку. Протидіючи розкраданню державних коштів при проведенні закупівель, працівники підрозділів фінансових розслідувань Центрального офісу виявили 129 кримінальних правопорушень. Загальна сума завданих державі збитків за ними становить 407,5 млн. грн., з яких вже відшкодовано до бюджету майже 70%, або 284,5 млн. грн.

З огляду на те що головною складовою роботи підрозділів фінансових розслідувань Центрального офісу є спрямування коштів до бюджету, актуальним напрямом роботи залишається вжиття заходів з погашення наявної податкової заборгованості великими платниками. Завдяки активізації роботи підрозділів з липня поточного року зменшилася кількість підприємств-боржників із значними сумами податкового боргу (понад 1 млн. грн.) — з 69 до 54. А сума податкової заборгованості за зазначений період зменшилася на 283,596 млн. грн. Розпочато досудове розслідування 20 кримінальних проваджень щодо службових осіб підприємств-боржників, з яких 10 проваджень пов’язано з нецільовим використанням грошових ресурсів. За результатами досудового розслідування цих кримінальних проваджень забезпечено погашення податкового боргу на суму 295,3 млн. грн.

Загалом починаючи з липня 2013 р. завдяки вжитим заходам із погашення податкової заборгованості станом на 01.11.2013 р., погашено податковий борг на суму 473,37 млн. грн.

Акцизна оборудка

У м. Харкові працівники оперативного управління Міжрегіонального головного управління Міндоходів — Центрального офісу з обслуговування великих платників спільно з працівниками Управління служби безпеки України в Харківській області та слідчого управління ГУ МВС України в Харківській області викрили і припинили діяльність групи осіб, які займалися виготовленням і збутом підроблених марок акцизного податку на лікеро-горілчані вироби України й Росії та здійснювали їх реалізацію. Конфісковано 10 млн. підроблених марок і стільки ж заготовок. На загальну суму понад 200 млн. грн. попереджено збитки держбюджету у вигляді несплати акцизного податку.

До складу групи, що займалася виготовленням та реалізацією підроблених марок акцизного податку, входили громадяни України та іноземної держави. Було здійснено п’ять обшуків місць виробництва та зберігання підроблених марок акцизного податку, під час яких вилучено понад 10 млн. штук готових для продажу підроблених марок акцизного податку, обладнання для їх виготовлення, спеціальний папір і фарби, що використовувалися при цьому, заготовки для вироблення таких марок. Загальна орієнтовна вартість вилучених підроблених марок акцизного податку та заготовок для їх виробництва становить понад 20 млн. грн.

Завдяки вжитим заходам із вилучення з незаконного обігу підроблених акцизних марок попереджено збитки держбюджету у вигляді несплати акцизного податку на загальну суму понад 200 млн. грн.

Наразі затримано двох учасників злочинного угруповання, слідством вирішується питання щодо обрання запобіжних заходів стосовно затриманих.

Проводяться додаткові слідчі дії із встановлення повного кола осіб злочинної групи та замовників підробленої продукції, в тому числі підприємств великих платників, аби притягти їх до кримінальної відповідальності та відшкодувати державі завдані збитки.


За матеріалами інформаційно-комунікаційного управління
Міжрегіонального головного управління Міндоходів

Центрального офісу з обслуговування великих платників