ЄСВ

Визначення суми доходу для розрахунку єдиного внеску

З якої суми доходу сплачується єдиний внесок фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність?


Відповідно до п. 2 частини першої ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» особи, які займаються незалежною професійною діяльністю та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що вони не є найманими працівниками чи підприємцями, сплачують єдиний внесок з сум доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності та подавати податкову декларацію.

Відповідно до Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, затвердженого наказом Міндоходів України від 16.09.2013 р. № 481, у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6, 7, 8).

Дані Книги обліку доходів і витрат використовуються з метою визначення суми ПДФО та заповнення річної податкової декларації.

Отже, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, на підставі даних графи 9 Книги обліку доходів і витрат розраховують суму ПДФО та суму єдиного внеску.

Водночас відповідно до п. 178.3 ст. 178 Податкового кодексу України у разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат. Тобто суми ПДФО та єдиного внеску розраховують на підставі даних графи 4 Книги обліку доходів і витрат.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42