Звітний рік зазвичай розпочинається з кампанії декларування. З метою належної організації роботи територіальних органів Міндоходів України щодо забезпечення якісного проведення у 2014 р. деклараційної кампанії затверджено наказ Міндоходів України від 03.01.2014 р. № 1 «Про проведення кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2013 році».
Декларування доходів — це:
При цьому головною метою Міндоходів України є ідеологія добровільності декларування доходів, взаєморозуміння та формування високої податкової культури населення.
Підсумки проведеної кампанії декларування 2013 р. свідчать, що у більшості громадян спостерігається підвищення рівня податкової свідомості, з’явилося розуміння сплати податків як соціальної необхідності. Про позитивні зміни у суспільній свідомості свідчить рівень добровільності виконання податкових зобов’язань. Так, у 2013 р. громадянами подано 727 тис. декларацій, що майже на 61 тис. більше, ніж у 2012 р. Податкові зобов’язання щодо сплати податку на доходи фізичних осіб зросли на 292 млн. грн. (1,4 млрд. грн. у 2013 р. порівняно з 1,1 млрд. грн. у 2012 р.).
Для інформування платників податку у ЗМІ та на веб-порталі Міндоходів у мережі Інтернет постійно висвітлюються основні питання щодо порядку подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі — Податкова декларація), категорій платників податку на доходи фізичних осіб, які зобов’язані подавати річну Податкову декларацію, та переліку доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню, а також переліку витрат, які включаються до складу податкової знижки.
Для забезпечення сприятливих умов при поданні громадянами річних податкових декларацій передбачається можливість приймання декларацій у вихідні дні та у вечірні години, практикується надання консультацій при заповненні декларацій з виїздом відповідальних працівників територіальних органів Міндоходів України на великі підприємства та у віддалені райони. Практично кожен громадянин, який звітує про доходи, отримує необхідний комплекс послуг щодо заповнення декларації, сплати податку або отримання податкової знижки.
Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання Податкової декларації вважається виконаним і така декларація не подається, якщо платник отримував доходи:
Якщо згідно з розділом ІV Податкового кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу платника податку та подати річну декларацію з цього податку (пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 зазначеного Кодексу).
До таких доходів належать:
Відповідно до п. 179.4 ст. 179 Податкового кодексу від обов’язку подання декларації звільняються незалежно від виду та суми отриманих доходів платники податку:
Платники податку — фізичні особи, які не є суб’єктами підприємництва, та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають за місцем своєї податкової адреси Податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу). Так, граничним строком подання Податкової декларації за 2013 р. є 30.04.2014 р.
Податкова декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:
Згідно з п. 19.2 ст. 19 Податкового кодексу представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податку — фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства, тобто нотаріально.
Відповідно до п. 49.5 ст. 49 вищезазначеного Кодексу у разі надсилання Податкової декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного строку подання такої декларації, визначеного цією статтею, а при поданні в електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
В електронній формі платники податків можуть подати Податкову декларацію до контролюючих органів засобами електронної пошти через Інформаційний портал Міндоходів.
Для подання Податкової декларації в електронній формі у режимі реального часу (он-лайн) платнику податків необхідно:
Детальніше про подання звітності в електронному вигляді можна дізнатися на веб-порталі Міндоходів або в АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів. Крім того, питання електронної звітності висвітлено у «Віснику» № 46/2013.
Пунктом 179.10 ст. 179 Податкового кодексу передбачено, що платник податків до 1 березня року, наступного за звітним періодом, має право звернутися із запитом до відповідного контролюючого органу щодо заповнення декларації.
Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею Податковій декларації.
Податкова декларація складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, та семи додатків до неї, що подаються на одно- та двосторонніх аркушах формату А4 і містять розрахунки окремих видів доходів (витрат).
Додатки до декларації заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.
Податкова декларація та додатки до неї заповнюються таким чином, щоб забезпечити вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого строку зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками синього або чорного кольору). Заповнення олівцем не дозволяється.
У декларації та додатках до неї не має бути підчисток, помарок, виправлень, дописок і закреслень.
Показники у розділах ІІ — VIII Податкової декларації та додатках до неї проставляються у гривнях з копійками.
Достовірність даних декларації та додатків до неї підтверджується власноручним підписом фізичної особи — платника податку або особи, уповноваженої на заповнення цієї декларації.
Для зручності платників податків та підвищення рівня надання високоякісних послуг на веб-сайті «Вісника» (www.visnuk.com.ua) у розділі «Зверніть увагу» розміщено бланк Податкової декларації з додатками та інструкція щодо її заповнення.
Пунктом 123.1 ст. 123 Податкового кодексу встановлено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання на підставах згідно з підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 — 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, зокрема платник податків не подає в установлені строки Податкову декларацію, дані перевірок результатів діяльності платника свідчать про заниження суми його податкових зобов’язань або рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання; при повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов’язання з цього податку — накладення на платника штрафу у розмірі 50% від суми нарахованого податкового зобов’язання.
Крім того, згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пеня, визначена цим підпунктом, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120% річних облікової ставки Нацбанку України, що діє на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п. 129.4 зазначеної статті).
Водночас у разі виправлення помилок платником податку шляхом подання «Звітної нової» Податкової декларації до закінчення граничного терміну подання відповідальність за заниження податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб не застосовується.
Відповідно до пп. «є» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу платники податку зобов’язані подавати Податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені цим Кодексом для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Інші оподатковувані доходи, що були нараховані (виплачені, надані) платникам податку, ніж вищезазначені, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу, що декларується згідно з вищезазначеним підпунктом.
Перерахунок податку із задекларованої річної загальної суми оподатковуваних доходів здійснюється в окремому додатку до Податкової декларації у такому порядку:
Нарахований податок із зменшеної загальної суми оподатковуваних доходів зменшується на суму податку, фактично нарахованого (утриманого) податковими агентами протягом податкового (звітного) року на доходи, зазначені в абзаці першому пп. «є» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу, які задекларовані платником податку. Позитивна різниця податку підлягає сплаті платником податку до відповідного бюджету в порядку, встановленому Кодексом.
На 01.01.2013 р. розмір мінімальної заробітної плати становив 1147 грн. Таким чином, якщо сума, виплачена платнику податку протягом 2013 р. у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами, перевищує 137 640 грн. (120 × 1147 грн.), такий платник податку зобов’язаний до 1 травня 2014 р. подати Податкову декларацію, заповнивши при цьому додаток 7 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб згідно з пп. «є» п. 176.1 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України» (далі — додаток 7).
Сума податку, що підлягає сплаті до бюджету і визначена платником податку у рядку 07 додатка 7 (лише позитивне значення), відображається у колонці 5 рядка 01.01 розділу ІІ Податкової декларації та підлягає сплаті до бюджету до 1 серпня 2014 р.
Слід звернути увагу, що виходячи з положень Податкового кодексу у разі отримання фізичною особою у будь-якому календарному місяці звітного податкового року доходів у вигляді заробітної плати та за цивільно-правовими договорами від двох та більше податкових агентів у сумі, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, та при цьому загальна річна сума доходу не перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2013 р. — 137 640 грн.), Податкова декларація платником податку не подається, перерахунок податку на доходи фізичних осіб не здійснюється.
Водночас платник податку не звільняється від обов’язку подання Податкової декларації, якщо протягом року ним отримано дохід від двох та більше податкових агентів у вигляді заробітної плати та за цивільно-правовими договорами, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, при цьому в жодному з календарних місяців звітного податкового року платником не отримувався дохід одразу від двох чи більше податкових агентів (наприклад, зміна протягом року основного місця роботи).