ПДФО/ВЗ

Жінкою отримано майно у спадщину від чоловіка

Жінка отримала від чоловіка, з яким проживала однією сім’єю без реєстрації шлюбу, у спадщину майно. За якою ставкою оподатковуватиметься таке майно та чи потрібно подавати Податкову декларацію?


Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Цивільний кодекс регулює, зокрема, загальні положення про успадкування та оформлення права на спадщину, а порядок оподаткування об’єктів спадщини, одержаних платником податку, регулює ст. 174 Податкового кодексу.

Згідно з пп. 174.2.2 п. 174.2 цієї статті вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу, тобто 5%.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення згідно з пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Водночас особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 21 зазначеного Кодексу визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Крім того, відповідно до ст. 27 Сімейного кодексу державну реєстрацію шлюбу встановлено для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Отже, проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу в органі державної реєстрації актів цивільного стану не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Таким чином, дохід, отриманий у результаті прийняття спадщини, успадкованої членом сім’ї іншого, ніж перший ступінь споріднення, оподатковується за ставкою 5%, визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу, а спадкоємець відповідно до пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 цього Кодексу зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати річну Податкову декларацію до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків (за податковою адресою), відобразити в ній зазначений дохід і самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації (п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу).