Соціальне страхування

Одноразова сплата єдиного внеску за попередній період

Із 24 місяців, потрібних для перерахунку пенсії, особою відпрацьовано 22. Чи можливо здійснити одноразову сплату єдиного внеску за попередній період (два місяці) для того, щоб мати необхідний для перерахунку пенсії період?


Особи, визначені у частині першій ст. 10 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ), які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору.

Частиною п’ятою ст. 10 Закону про ЄСВ визначено, що договором про добровільну участь може бути передбачено одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2010 р.). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.

Одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди може бути здійснено за окремим договором, укладеним у порядку, передбаченому частинами першою, третьою та четвертою ст. 10 Закону про ЄСВ.

У зазначеній статті встановлено перелік осіб, які мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Водночас особа, яка отримує пенсію і якій не вистачає декілька місяців для перерахунку пенсії, у переліку осіб, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, відсутня, тому вона не має права на відповідну доплату.