Новини

Оподаткування доходу від продажу частини будинку нерезидента

Фізична особа — нерезидент продає частину будинку, яка є його власністю півтора року. Як слід сплатити податок на доходи фізичних осіб при відчуженні частини будинку?


Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розміщено такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розміщені на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не оподатковується.

Пунктом 172.9 ст. 172 Податкового кодексу передбачено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, які здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується згідно з цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу (15 та/або 17%).

Водночас відповідно до пп. «а» п. 172.5 ст. 172 Податкового кодексу сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи, зокрема, особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.

При цьому фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.

Таким чином, дохід, отриманий фізичною особою — нерезидентом при відчуженні частини будинку, що є його власністю півтора року, оподатковується за ставками 15 та/або 17%.