Оплата праці

Підвищення відсотка індексації

Працівниці підприємства встановлено фіксовану суму індексації (425 грн.), але в інших працівників підвищується відсоток для нарахування сум індексації. Базовим місяцем вважається лютий 2008 р. Чому працівниці не підвищується відсоток індексації?


Право на індексацію заробітної плати відбувається тоді, коли індекс споживчих цін (далі — ІСЦ), розрахований наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, встановлений в розмірі 101%.

Правила обчислення ІСЦ визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078.

Нарахування сум індексації здійснюється у період між підвищенням заробітної плати. Так, п. 5 цього Порядку визначено, що у разі підвищення мінімальної заробітної плати, а також у разі збільшення грошового доходу без перегляду мінімального розміру, місяць підвищення вважається базовим при обчисленні ІСЦ для проведення індексації. Індекс для проведення подальшої індексації обчислюється з наступного за базовим місяця.

У разі якщо сума підвищення не перевищує суму індексації, яка має нараховуватись у місяці підвищення заробітної плати, здійснюється підвищення заробітної плати та додається сума індексації, визначена з урахуванням суми підвищення. Визначена таким чином сума індексації фіксується і виплачується у такому розмірі до наступного підвищення заробітної плати, при якому сума підвищення перевищить визначену фіксовану величину.

Враховуючи вищезазначене, працівникам, яким заробітна плата не підвищувалася з лютого 2008 р., проводиться індексація виходячи з базового місяця — лютого 2008 р.

Для працівників, яким заробітна плата за цей час (наприклад, у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати) підвищувалася, було встановлено фіксовану суму індексації, оскільки сума підвищення їх заробітної плати не перевищувала суму індексації, що склалась у місяці підвищення заробітної плати.

У разі якщо працівник отримує фіксовану суму індексації й останній раз розмір його заробітної плати підвищувався у зв’язку з переглядом мінімальної заробітної плати у грудні 2013 р., право на індексацію відбулося у травні 2014 р. на величину приросту ІСЦ 3%.

Отже, якщо за період з грудня 2013 р. по травень 2014 р. заробітна плата не підвищувалася, то у травні 2014 р. до визначеної фіксованої величини має додаватися нова сума індексації з урахуванням індексу 3%.

«Гарячі лінії»

Дата: 19 липня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00