Соціальне страхування

Призначення пенсії по інвалідності посадовим особам контролюючих органів

Згідно зі ст. 344 Податкового кодексу пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом про держслужбу.

Статтею 37 цього Закону визначено, що пенсія по інвалідності у розмірі 70% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. — страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону про пенсійне страхування, особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на держслужбі, які мають стаж держслужби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до Закону про держслужбу призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення держслужби.

Стаж держслужби визначається згідно з Порядком № 283.

До 10-річного стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, який дає право на призначення пенсії по інвалідності незалежно від часу встановлення інвалідності, зараховується час роботи на посадах, визначених ст. 25 Закону про держслужбу, та посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідних категорій посад держслужбовців.

Згідно з розпорядженням № 503 до відповідних категорій посад держслужбовців віднесено посади працівників місцевих державних податкових адміністрацій, які не мають спеціальних звань.

Крім того, ст. 343 Податкового кодексу визначено посади в контролюючих органах, за якими присвоюються спеціальні звання.

Якщо особа, яка отримує пенсію по інвалідності, призначену  згідно з нормами Закону про держслужбу, повертається на держслужбу, виплата пенсії держслужбовця припиняється на період до звільнення з роботи.

У разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності виплата пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону про держслужбу, здійснюється у порядку, визначеному ст. 35 Закону про пенсійне страхування.

Приклад 1. Громадянин М. у період з 17.04.2003 р. по 25.11.2013 р. працював на посаді інспектора податкової служби I рангу (мав спеціальне звання), після звільнення не працював. 18.06.2014 р. його визнано інвалідом ІІ групи. Зважаючи на те, що у громадянина М. відсутні 10 років роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців, право на призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом про держслужбу у нього відсутнє.

Приклад 2. Громадянин В. у період з 20.09.2002 р. по 03.01.2014 р. працював на посаді провідного спеціаліста районної податкової інспекції, після звільнення не працював. Відповідно до записів трудової книжки йому присвоєно 14 ранг держслужбовця. 04.07.2014 р. органами МСЕК громадянина В. визнано інвалідом ІІ групи. Враховуючи те, що він має 10 років роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців, у нього є право на призначення пенсії по інвалідності згідно з нормами Закону про держслужбу.

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених Законом про держслужбу, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п’яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених зазначеним Законом, особам, яким таку пенсію не було призначено у зв’язку з продовженням перебування цих осіб на держслужбі.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій держслужбовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 865 передбачено порядок визначення заробітної плати під час призначення пенсій у порядку та на умовах, визначених Законом про держслужбу.

Під час призначення пенсій по інвалідності податківцям відповідно до цього Закону посадовий оклад, надбавка за ранг або за спеціальне звання та за вислугу років враховуються у розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Розмір інших виплат (крім посадового окладу, надбавки за ранг або за спеціальне звання та за вислугу років), що включаються до заробітку для обчислення пенсії відповідно до Закону про держслужбу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

Приклад 3. Громадянин А. 23.07.2014 р. звернувся за призначенням пенсії по інвалідності відповідно до Закону про держслужбу, інвалідом визнаний 04.07.2014 р. Звільнений з посади провідного спеціаліста районної податкової інспекції 03.01.2014 р. Має 10 років роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців, після звільнення з податкової інспекції не працював. Для призначення пенсії заявник надав довідку про заробітну плату станом на 23.07.2014 р., згідно з якою посадовий оклад становить 1218 грн., надбавка за ранг держслужбовця — 60 грн., надбавка за вислугу років — 255,60 грн., і довідку про розмір надбавок та премій за 60 календарних місяців. Середньомісячна сума таких виплат становить 820 грн. Отже, заробіток для обчислення пенсії по інвалідності громадянина А. становить 2353,60 грн., розмір пенсії становитиме 1647,52 грн. (2353,60 × 70%).

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42