Бухоблік

Продаж нерухомого об’єкта основних засобів з відстроченням платежу

Підприємство продало нерухомий об’єкт основних засобів (будівлю). За умовами договору платіж за цей об’єкт буде здійснено протягом двох років. За якою датою підприємству необхідно визнати дохід?


Для цілей податкового обліку датою отримання доходів, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування, є звітний період, у якому такі доходи визнаються, незалежно від фактичного надходження коштів (метод нарахувань) (п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу).

При цьому згідно з п. 137.1 зазначеної статті дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Дохід від надання послуг і виконання робіт визнається за датою складання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.

Датою отримання інших доходів є дата їх виникнення згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якщо інше не передбачено нормами розділу ІІІ Податкового кодексу (п. 137.16 ст. 137 цього Кодексу).

За загальними правилами договори про відчуження нерухомого майна підлягають нотаріальному посвідченню. Відповідно до п. 3 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

У разі якщо права на нерухоме майно підлягають державній реєстрації, то право власності на таке майно виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону (п. 4 вищезазначеної статті).

Таким чином, дохід від реалізації основного засобу (будівлі) платник податку — продавець має визнати у тому звітному періоді, в якому відбудеться реєстрація права власності на цей об’єкт у покупця.

«Гарячі лінії»

Дата: 2 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00