Новини
Тема: Трансфертне ціноутворення

Імплементація норм трансфертного ціноутворення в українське податкове законодавство: розпорядження № 1042

Кабінетом Міністрів України прийнято шість актів з питань трансфертного ціноутворення (далі — ТЦ). П’ять із них уже було розглянуто та прокоментовано у статті «Імплементація норм трансфертного ціноутворення в українське податкове законодавство: огляд і практичний коментар актів Кабінету Міністрів України з питань трансфертного ціноутворення» («Вісник» № 6/2014).
Цією статтею ми завершуємо огляд урядових актів з питань ТЦ і пропонуємо проаналізувати розпорядження № 1042, яким затверджено перелік держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на п’ять і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.


Загальні положення

Нагадаємо, що згідно з пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу контрольованими операціями визнаються операції, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на п’ять і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на п’ять і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні (за умови дотримання вартісного критерію 50 млн. грн. без ПДВ).

Перелік таких держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України та щороку публікується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок має публікуватися протягом трьох місяців з моменту такої зміни. На виконання вищезазначеного підпункту Податкового кодексу розпорядженням № 1042 затверджено перелік, у якому наведено інформацію про держави (території), в яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на п’ять і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні (далі — Перелік). Такий Перелік є чинним з дня прийняття, тобто з 25.12.2013 р.

Мета Переліку

Метою прийняття такого Переліку є встановлення державою особливого контролю за зовнішньоекономічними операціями вітчизняних суб’єктів господарювання з нерезидентами, які зареєстровані в юрисдикціях з низькими ставками податку на прибуток (корпоративного податку), оскільки, як свідчить світова практика, використання різниці у ставках оподаткування є поширеним шляхом виведення потужними корпораціями значних сум доходів (прибутків) з-під оподаткування та призводить до порушень у визначенні звичайних (ринкових) цін при здійсненні таких операцій.

Прикладом такої податкової мінімізації є використання Ірландії відомою американською компанією Apple.

Відомості про Перелік

Перелік із зазначенням ставок розміщено на офіційному веб-сайті ДФС України в частині «Інше» підрозділу «Трансфертне ціноутворення» розділу «Діяльність» (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/transfertne-tsinoutvorenn/inshe/).

У додатку до цієї публікації (с. 23 — 26) наведено Перелік, доповнений корисними відомостями щодо скорочених назв країн, назв країн англійською мовою, цифрових та літерних кодів країн, їх географічного положення та окремих інших приміток.

Такі позиції взято з офіційної Класифікації країн світу, затвердженої наказами Держстату України «Про затвердження Класифікації країн світу»:

від 05.09.2012 р. № 373 — класифікація діяла у 2013 р. (наказ втратив чинність згідно з наказом Держстату України від 30.12.2013 р. № 426);

від 30.12.2013 р. № 426 — класифікація діє з 01.01.2014 р.

Позиції щодо держав (територій), які входять до Переліку, у 2013 та 2014 роках не змінювались.

На нашу думку, такі додаткові відомості дадуть змогу прискорити процес виявлення в масивах корпоративної документації та/або корпоративних електронних масивах даних відомостей про операції з контрагентами з країн, наведених у зазначеному Переліку, та полегшити подальше опрацювання таких даних та підготовку звітів про контрольовані операції.

Перелік у подальшому змінюватиметься в установленому порядку залежно від наявності відомостей про зміни ставок податку на прибуток (корпоративний податок), тобто є динамічним та потребує уваги платників податків щодо його актуальності в частині своїх контрагентів — нерезидентів, з якими здійснюються контрольовані операції.

На сьогодні в Переліку налічується 73 позиції (або 74 держави та території, оскільки Судан розпався на дві держави), в яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на п’ять і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.

Зазначені держави (території) географічно розташовано таким чином:

21 — Карибський басейн (28,4%), 20 — Європа (27,0%), 15 — Азія (20,3%), 8 — Африка (10,8%), 7 — Австралія та Океанія (9,5%), 3 — Північна та Південна Америки (без урахування країн Карибського басейну) (4,1%).

З європейських держав, включених до Переліку, п’ять (Болгарія, Ірландія, Кіпр, Велике Герцогство Люксембург, Мальта) є членами Європейського Союзу (приклад використання ірландських компаній наведено вище у цій публікації).

Ще близько 20 країн, які увійшли до Переліку, юридично є залежними від інших держав — членів Євросоюзу. Найбільша кількість таких утворень, включених до Переліку, є залежними від Великої Британії, а саме — десять: Ангілья, Бермудські Острови, Британські Віргінські Острови, Гернсі, Гібралтар, Джерсі, Кайманові Острови, Монтсеррат, Острів Мен, Острови Теркс і Кайкос), від Нідерландів — три: Аруба, Кюрасао, Сінт-Мартен (Нідерландська частина), від Франції — три: Гваделупа, Мартініка та Французька Гвіана. Дві території, які увійшли до Переліку (Автономне співтовариство Канарські острови Королівства Іспанія та Автономний регіон Мадейра Португальської Республіки) відповідно перебувають під протекторатом таких країн Євросоюзу, як Іспанія та Португалія.

На це слід звернути увагу, оскільки зазначені території не є окремими державами із повноцінним правовим статусом та, відповідно, їх не включено до Класифікації країн світу (накази Держстату України № 373 та № 426  про затвердження відповідної класифікації).

Для виявлення зовнішньоекономічних операцій із зазначеними територіями виникає потреба у дослідженні всіх операцій контрагентами таких держав:

  • Іспанія (цифрові коди та літерні позначення країн — 724/ES/ESP);
  • Сербія (688/RS/SRB);
  • Малайзія (458/MY/MYS);
  • Португалія (620/PT/PRT).

Для уникнення таких труднощів у майбутньому доречним є здійснення платником податків окремого превентивного аналітичного обліку зовнішньоекономічних угод, укладених із контрагентами з таких територій.

Особливості застосування Переліку

Підпунктом 39.2.1.3 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу визначено, що у разі якщо в державі (на території) реєстрації нерезидента-контрагента контрольованої операції встановлено більше ніж одну ставку податку на прибуток (корпоративного податку), платником податку до ДФС України подається довідка (або її нотаріально засвідчена копія), яка підтверджує обрану нерезидентом ставку податку на прибуток (корпоративного податку), встановлену у державі його реєстрації. Довідка подається до 1 травня року, наступного за звітним.

З урахуванням роз’яснень, наданих в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом № 699, форму такої довідки Податковим кодексом не передбачено. Але вона має бути видана компетентним органом іншої країни (наприклад, податковим органом чи Міністерством фінансів), належним чином легалізована і перекладена відповідно до законодавства України.

Використання Переліку крім ст. 39 Податкового кодексу також передбачено його Перехідними положеннями, а саме пп. 2 п. 21 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Реєстрація контрагента-нерезидента в державі (на території), яку включено до Переліку, є одним із критеріїв для визначення звичайної ціни при окремих експортно-імпортних операціях за правилами Перехідних положень.

Окремо слід зауважити, що з прийняттям розпорядження № 1042 в Україні діють два Переліки країн (територій), реєстрацію в яких контрагента зовнішньоекономічних операцій уряд України пов’язує з підвищеними ризиками для оподаткування експортно-імпортних операцій.

Так, розпорядженням № 143 відповідно до п. 161.2 ст. 161 Податкового кодексу затверджено перелік офшорних зон, який налічує 36 держав (територій). При цьому 31 державу (територію), включену до Переліку, одночасно включено до зазначеного переліку офшорних зон.

Згідно з цим підпунктом у разі укладення договорів, які передбачають здійснення оплати товарів (робіт, послуг) на користь нерезидентів, що мають офшорний статус, чи при здійсненні розрахунків через таких нерезидентів або через їхні банківські рахунки витрати платників податку на оплату вартості таких товарів (робіт, послуг) включаються до складу їх витрат у сумі, що становить 85% від вартості цих товарів (робіт, послуг). Щодо таких держав (територій) слід не забувати про їх одночасну належність до офіційного Переліку офшорних зон та виконувати вимоги п. 161.2 ст. 161 Податкового кодексу.

ДОВІДКОВО

Перелік держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на п’ять і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, та які одночасно належать до офшорних зон:
1) Острів Гернсі;
2) Острів Джерсі;
3) Острів Мен;
4) Бахрейн;
5) Беліз;
6) Андорра;
7) Гібралтар;
8) Ангілья;
9) Антигуа і Барбуда;
10) Аруба;
11) Багамські Острови;
12) Барбадос;
13) Бермудські Острови;
14) Британські Віргінські Острови;
15) Віргінські Острови (США);
16) Гренада;
17) Кайманові Острови;
18) Монтсеррат;
19 — 20) Кюрасао та Сінт-Мартен (Нідерландська частина) — колишні Нідерландські Антильські Острови;
21) Сент-Вінсент і Гренадіни
22) Сент-Кітс і Невіс
23) Сент-Люсія
24) Теркс і Кайкос
25) Ліберія
26) Сейшельські Острови
27) Вануату
28) Маршаллові Острови
29) Науру
30) Острови Кука
31) Мальдівська Республіка.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42