Застосування ставки ПДВ у розмірі 7% для операцій із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України медичних виробів встановлено пп. «в» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу. Згідно з цим підпунктом перелік таких виробів має визначатися Кабінетом Міністрів України.
Pастосування ставки ПДВ у розмірі 7% для операцій із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України медичних виробів встановлено пп. «в» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу. Згідно з цим підпунктом перелік таких виробів має визначатися Кабінетом Міністрів України.
До 01.07.2014 р. перелік медичних виробів, операції з постачання яких на митній території України та ввезення на митну територію України оподатковувалися ПДВ за ставкою 7%, визначався постановою № 118.
Постановою № 216 (набрала чинності з 02.07.2014 р.) було затверджено новий перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладанню ПДВ за ставкою 7%.
Зауважимо, що операції платників податку з постачання на митній території України медичних виробів, а також операції із їх ввезення на митну територію України, що здійснювалися 01.07.2014 р., оподатковувалися ПДВ за ставкою 20%.
Таким чином, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України медичних виробів оподатковувалися ПДВ в такому порядку:
З набранням чинності постановою № 216 виникла низка запитань, як саме та на підставі яких документів з 02.07.2014 р. визначити належність того чи іншого товару до категорії медичних виробів.
Повноваження з інформування та надання роз’яснень щодо здійснення державної політики у сфері охорони здоров’я, у тому числі з питань реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів згідно з Положенням № 467, покладено на Мінохорони здоров’я України.
У листі № 18.02-04/4041/1563-ф-14, виданому Мінохорони здоров’я України (надіслано ДФС України митницям Міндоходів та регіональним головним управлінням Міндоходів листом № 29/7/99-99-19-04-01-17), зазначено, що:
Свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу надаються виробам, які пройшли процедуру державної реєстрації в установленому порядку.
Порядок державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення затверджено постановою № 1497.
Згідно з п. 3 Порядку № 1497 державну реєстрацію медичних виробів здійснює Держлікслужба України за результатами експертизи та у разі потреби випробувань, що проводяться експертними установами.
Пунктом 12 Порядку № 1497 визначено, що на підставі рішення про державну реєстрацію медичні вироби включаються до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення (далі — Реєстр), що ведеться Держлікслужбою України, а заявнику видається свідоцтво про державну реєстрацію медичних виробів за встановленим зразком, яке може мати додатки, де зазначаються модифікації медичних виробів та комплектуючі вироби.
Реєстр розміщено на веб-порталі Мінохорони здоров’я України за адресою: www.moz.gov.ua, а пошукова система Реєстру — на веб-сайті Держлікслужби України за адресою: http://portal.diklz/gov.ua/PublicSite/PUB/VMList.aspx.
Тому з 02.07.2014 р. медичні вироби, на які є свідоцтво про їх державну реєстрацію, при ввезенні на митну територію України підлягали митному оформленню із застосуванням ставки ПДВ у розмірі 7%. При цьому відсутність декларації про відповідність та/або заяви про медичні вироби особливого призначення за умови наявності діючого свідоцтва про державну реєстрацію медичних виробів не могла бути підставою для відмови у застосуванні ставки ПДВ у розмірі 7%.
Постачання медичних виробів, на які є свідоцтво про їх державну реєстрацію, на митній території України (незалежно від дати їх ввезення та порядку оподаткування при розмитненні) з 02.07.2014 р. також здійснювалося з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%.
Вищевикладений порядок змінено з виданням постанови № 410, яку опубліковано 10.09.2014 р.; водночас постанова № 216 втратила чинність.
Постановою № 410 затверджено перелік медичних виробів за кодами УКТ ЗЕД, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню ПДВ за ставкою 7%.
Таким чином, починаючи з дати набрання чинності постановою № 410 митному оформленню із застосуванням ставки ПДВ у розмірі 7% підлягають виключно ті медичні вироби, які визначені в Переліку № 410. При цьому для окремих медичних виробів у даному Переліку передбачено необхідність відповідного маркування.
Щодо операцій з постачання медичних виробів на митній території України, то з дати набрання чинності постановою № 410 оподаткуванню за ставкою ПДВ 7% підлягають виключно ті медичні вироби, які визначені в Переліку № 410, з урахуванням наявності відповідного маркування для встановлених у цьому Переліку товарних позицій незалежно від ставки податку, що застосовувалася при їх придбанні чи розмитненні.
Медичні вироби, що не увійшли до Переліку № 410, з дати набрання чинності постановою № 410 підлягають оподаткуванню за ставкою 20% як під час розмитнення, так і при їх постачанні на митній території України й незалежно від ставки податку, що застосовувалася при їх придбанні чи розмитненні.