Оплата праці

Заробітна плата працівникам, призваним на військові навчальні збори

Працівників підприємства призвано на військові навчальні збори. Чи має підприємство за власний рахунок виплачувати таким працівникам середньомісячну заробітну плату? Якщо так, то чи включається сума таких виплат до складу податкових витрат?


Статтею 29 Закону № 2232 встановлено, що керівники підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття військовозобов’язаних до визначених пунктів збору.

При цьому військовозобов’язаним за весь період зборів та резервістам за час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві здійснюється виплата середньої заробітної плати за рахунок коштів Держбюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, п. 39.2 ст. 39 зазначеного Закону встановлено, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.

Виплата середнього заробітку військовозобов’язаним, у тому числі резервістам, призваним на збори, проводиться підприємствами, установами та організаціями, в яких працюють призвані на збори громадяни, з наступним відшкодуванням цих витрат таким підприємствам за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на утримання Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями (п. 2 постанови № 1644).

Умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів визначено Інструкцією № 80.

У податковому обліку відповідно до п. 142.1 ст. 142 Податкового кодексу до складу витрат платника податку включаються витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають, зокрема, нараховані витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок у вигляді премій, заохочень. До складу витрат платника податку відносяться також суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом (п. 143.1 ст. 143 цього Кодексу).

Таким чином, витрати платника податку на виплату заробітної плати працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах і тимчасово призвані на військові навчальні збори, враховуються у складі податкових витрат при визначенні об’єкта оподаткування на підставі п. 142.1 ст. 142 Податкового кодексу.

Водночас суми коштів, отримані підприємством з Держбюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України для компенсації витрат (у тому числі на оплату середнього заробітку працівникам, призваним на військові навчальні збори), визнаються доходом платника податку в момент їх фактичного отримання (пп. 137.2.2 п. 137.2 ст. 137 Кодексу).

«Гарячі лінії»

Дата: 19 липня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00