Митна справа

Зміни Митного тарифу України після вступу України до СОТ

Світова організація торгівлі — це провідна міжнародна економічна організація, членами якої є 160 країн, на долю яких припадає понад 96% обсягів світової торгівлі; її функціями є встановлення правил міжнародної системи торгівлі та вирішення спірних питань між країнами-членами, що підписалися під майже 30 угодами організації.
Протокол про вступ до СОТ Україною було підписано 05.02.2008 р. Верховна Рада України Законом № 250 ратифікувала Протокол про вступ до СОТ і додаток І до Протоколу — розклад тарифних поступок і зобов’язань, що додається до Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року.


Починаючи з 16.05.2008 р. Україна стала повноправним членом СОТ. З цього часу Україна застосовує ставки ввізного мита відповідно до додатку І до Протоколу, який є невід’ємною його частиною та відповідає міжнародним зобов’язанням України.

Зі вступом до СОТ майже вдвічі збільшилася кількість країн, яким Україна надає режим найбільшого сприяння (застосовуються пільгові ставки Митного тарифу України), на даний час — це 173 країн світу.

Так, до переліку країн, яким Україною надається режим найбільшого сприяння, входять такі країни:

 • країни СОТ (160 країн);
 • країни, з якими укладено регіональні угоди: Алжир, Азербайджан, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Казахстан, Ліван, Лівія, Сірійська Арабська Республіка, Сербія, Тайвань (провінція Китаю), Іран, Туркменістан, Узбекистан.

До товарів з інших країн застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.

Повні ставки мита застосовуються до таких товарів:

 • товари походженням з країн, з якими Україною не укладено регіональні угоди про надання режиму найбільшого сприяння, зокрема такі країни (окремі території), як Бутан, Вануату, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Ефіопія, Заїр, Західна Сахара, Західне Самоа, Ірак, Ємен, Кірібаті, Коморські острови, Лаос, Ліберія, Мідуейські острови, Мікронезія, Науру, Острів Уейк, Сан-Томе и Прінсіпі, Сейшельські Острови, Сомалі, Судан, Східний Тімор, Тувалу, Фарерські острови, Фолклендські (Мальвінські) острови;
 • товари, які ввозяться громадянами у разі, якщо сумарна фактурна вартість товарів перевищує еквівалент 10 тис. євро;
 • товари за товарними позиціями 8701 — 8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться на митну територію України громадянами;
 • товари, за якими неможливо визначити їх країну походження.

У Митному тарифі України тарифні підкатегорії (десятизначні коди УКТ ЗЕД), за якими пільгові та повні ставки збігаються, становлять 87%. За іншими тарифними підкатегоріями повні ставки перевищують рівень пільгових ставок.

Відповідно до міжнародних зобов’язань щодо вступу України до СОТ у Митному тарифі України пільгові комбіновані ставки вилучено, частка специфічних ставок зменшилася та, відповідно, збільшилася частка адвалорних ставок, які становлять більшість у загальній кількості ставок.

На сьогодні на більшість товарних підкатегорій (10 463 шт., 99%) Митного тарифу України встановлено адвалорні пільгові ставки ввізного мита, а інші товари, що класифікуються за 105 товарними кодами (1%), оподатковуються за специфічними пільговими ставками ввізного мита.

Інформація стосовно розподілу пільгових ставок ввізного мита Митного тарифу України за тарифними коридорами наводиться нижче — у таблиці та на діаграмі. Наведена схема тарифних коридорів передбачає сім рівнів митних ставок — 0%; 0,01 — 5%; 5,1 — 10%;

10,1 — 15%; 15,1 — 20%; 20,1 — 25%; більше 25%. Також окремо зазначено кількість специфічних ставок ввізного мита.

Розподіл пільгових ставок ввізного мита Митного тарифу України за тарифними коридорами

Ставки ввізного мита

Всього

Специфічні
ставки

Тарифні коридори, %

0

0,015

5,110

10,115

15,120

20,125

Понад 25

Кількість товарних підкатегорій, шт.

10 463

105

3961

2915

2406

765

609

5

10

Питома вага, % 

100

1

37

27

23

7

5,7

0,04

0,09

 

Усього внаслідок запровадження ставок ввізного мита, визначених Протоколом про вступ України до СОТ, протягом 2008 — 2013 рр. знижено майже 300 тарифних ставок.

Зокрема, при вступі до СОТ у 1,5 — 3 рази зменшено розмір мита на м’ясо, молоко, зернові, алкогольні напої, тютюн, автомобілі, меблі та інші товари.

Нульове ввізне мито встановлено на меблі, бульдозери, підіймальні крани, ДСП-плити, папір, друковану продукцію тощо.

Проте на окремі товари ставки ввізного мита встановлено на заборонному рівні, наприклад на цукор — 50%.

Законом № 4234 у 2012 р. було зменшено ставки ввізного мита на окремі легкові автомобілі товарної позиції 8703 УКТ ЗЕД та на човни, катери моторні, морські товарної позиції 8903 УКТ ЗЕД.

У 2013 р. відбулося зниження ставок ввізного мита на такі товари:

 • готові або консервовані ракоподібні (код 1605 40 00 00) — з 20 до 15%;
 • їстівні частини рослин (код 2008 99 99 90) — з 15 до 10%;
 • окремі легкові автомобілі — з 6 до 5%;
 • човни, катери моторні, морські — з 8 до 7,5%.

Загалом введення в дію ставок ввізного мита, передбачених зобов’язаннями України щодо СОТ, призвело до лібералізації Митного тарифу України.

Після вступу до СОТ середньоарифметична ставка ввізного мита Митного тарифу України знизилася з 10,9 (початок 2005 р.) до 4,7% (після вступу до СОТ), зокрема:

 • на сільськогосподарську та харчову продукцію (1 — 24 групи УКТ ЗЕД) до 8,7%;
 • на промислові товари (25 — 97 групи УКТ ЗЕД) до 3,6%.

Питома вага нульових ставок у Митному тарифі зросла з 16% до 37%, а питома вага ставок, що не перевищують 5% — до 64%.

Також суттєво знижено кількість ставок, які мають заборонний рівень (ставки мита, які перевищують 15%), їх кількість становить 5,7%.

На сьогодні у Митному тарифі України відсутні позиції, за якими ставки мита перевищують тарифні зобов’язання України перед СОТ, рівень ставок мита відповідає додатку 1 до Протоколу про вступ України до СОТ.

При цьому у Митному тарифі України нараховується 24% ставок щодо загальної кількості пільгових ставок, розмір яких менше рівня, зазначеного у додатку І до Протоколу про вступ України до СОТ.

Процес лібералізації Митного тарифу України продовжується в рамках угод про вільну торгівлю. Так, у 2012 р. набрала чинності Угода про вільну торгівлю з країнами Європейської асоціації вільної торгівлі (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн), триває переговорний процес щодо укладення Україною угод про вільну торгівлю з Туреччиною, Сірією, Сінгапуром, Канадою.

Окремо слід зазначити укладання 27.06.2014 р. Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами — з іншого.

Серед основних положень тарифних домовленостей, що було досягнуто між Україною та ЄС, слід відзначити такі.

Україна та ЄС домовились зменшити або скасувати мито на товари згідно із встановленими графіками, причому для України перехідний період триватиме до 10 років, тоді як зміна тарифного розкладу ЄС відбудеться одразу після набрання чинності Угодою.

Поступове зменшення застосовуватиметься щодо базової ставки мита, зафіксованої в Угоді.

Для найчутливіших товарів, якими торгують Україна та ЄС, запроваджено так звані тарифні квоти, що передбачають нульову ставку ввізного мита у межах квоти та ненульову — поза межами квоти.

Україною передбачено застосування тарифних квот для м’яса свинини, м’яса птиці та цукру.

Перелік тарифних квот ЄС налічує 36 позицій і містить продукти переважно сільського господарства та харчової промисловості.

Скасування Україною ввізного мита для одягу та інших виробів, що були у використанні (код УКТ ЗЕД 6309), має певні особливості — Україна скасує ввізне мито протягом п’яти років, починаючи з 1 січня року, наступного за роком набрання чинності Угодою.

Разом із щорічним зниженням ввізного мита Україна запровадить вхідні ціни, визначені у євро, за 1 кг чистої ваги. Упродовж перехідного періоду, протягом якого зменшуватиметься ввізне мито, до імпортних товарів, вартість яких є нижчою, ніж вхідна ціна, застосовуватиметься пільгова ставка мита. Вхідна ціна визначатиметься як 30% середньої за попередній рік митної вартості одягу відповідно до кодів УКТ ЗЕД, що перелічено в Угоді.

Україна отримала змогу протягом 14 років, починаючи з другого 12-місячного періоду з дати набрання чинності Угодою, застосовувати захисні заходи у формі вищої ставки ввізного мита до легкових автомобілів (код УКТ ЗЕД 8703) походженням з країн ЄС за умови виконання кількох вимог:

 • якщо сукупний обсяг імпорту товару (у штуках) протягом року досягає граничного обсягу імпорту, а саме 45 тис. штук;
 • якщо сукупний обсяг імпорту товару (у штуках) упродовж останнього 12-місячного (річного) періоду перевищить обсяг, розрахований на основі граничного відсотка всіх первинних реєстрацій легкових автомобілів в Україні.

Граничний відсоток встановлено на рівні 20% протягом другого річного періоду з дати набрання чинності Угодою; 21% — протягом третього річного періоду; 22, 23, 24, 25% — протягом наступних річних періодів відповідно.

Максимальний розмір ввізного мита та мита/додаткового збору, що запроваджується, не має перевищувати 10%.

Додаткове мито може бути застосовано лише до імпорту, що здійснюється протягом строку до закінчення року (періоду).

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42