Єдиний податок

Підприємець не може надавати фінансову допомогу

Чи має право фізична особа — підприємецьплатник єдиного податку надавати поворотну фінансову допомогу юридичним особам та фізичним особампідприємцямплатникам єдиного податку?


Відповідно до пп. 6 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці), що здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України від 07.03.96 р.№ 85/96-ВР «Про страхування», сюрвеєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу.

Статтею 333 Господарського кодексу України передбачено, що фінансова діяльність суб’єктів господарювання включає грошове та інше фінансове посередництво, страхування, а також допоміжну діяльність у сфері фінансів і страхування.

Згідно з пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Одночасно поворотна фінансова допомога у Цивільному кодексі відповідає договору позики, особливості укладання якого мають відповідати умовам статей 1046 — 1053 цього Кодексу.

Плануючи здійснювати запозичення, слід мати на увазі, що за цивільно-правовою природою поворотна фінансова допомога є позикою і згідно з п. 6 частини першої ст. 4 Закону України від 12.07.2001 р. № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі — Закон № 2664) — фінансовою послугою. Відповідно до частини першої ст. 5 цього Закону фінансові послуги надаються фінансовими установами, а також, якщо це прямо передбачено законом, фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності.

Фінансовим кредитом є кошти, які надаються у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент (ст. 1 Закону № 2664).

Таким чином, надати кошти в позику під проценти мають право лише фінансові установи. Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку відповідно до пп. 6 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу не можуть здійснювати діяльність у сфері фінансового посередництва.

«Гарячі лінії»

Дата: 2 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00