Соціальне страхування

Оподаткування процентів

На поточний банківський рахунок фізичної особи крім пенсії надходять інші доходи, на які банківською установою здійснюється нарахування процентів. Чи підлягають оподаткуванню проценти, нараховані на такі доходи?


Законом України від 04.07.2014 р. № 1588-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» (далі — Закон № 1588), який набрав чинності з 02.08.2014 р., внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема в частині оподаткування процентів.

Відповідно до пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом № 1588, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включається дохід у вигляді процентів (крім визначених у пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу).

Згідно з пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника не включаються (не оподатковуються) доходи у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Нацбанком України.

З метою вдосконалення порядку відкриття банками рахунків клієнтів постановою Правління Нацбанку України від 18.08.2014 р. № 499 «Про внесення зміни до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» главу 6 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої власною постановою від 12.11.2003 р. № 492, доповнено п. 6.9 такого змісту: «Банк для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок у порядку, визначеному цією главою, або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок».

Таким чином, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, тобто не оподатковуються доходи у вигляді процентів за поточними банківськими рахунками, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати, зокрема пенсії, визначені пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу. При цьому для зарахування таких виплат банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок.

Водночас у разі отримання платником податку на банківський рахунок будь-яких інших доходів, крім визначених цим підпунктом, нараховані проценти за таким рахунком включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника та оподатковуються у порядку, встановленому п. 170.4 ст. 170 Податкового кодексу. Це не стосується доходів у вигляді процентів, нарахованих на проценти за окремими поточними банківськими рахунками, зокрема за банківським рахунком, на який здійснюється виплата фізичній особі пенсії.

 

«Гарячі лінії»

Дата: 19 липня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00