Інші податки

Користування земельною ділянкою до укладання та реєстрації договору оренди

Чи повинна сплачувати земельний податок до моменту укладання та реєстрації договору оренди юридична особа, яка користується земельною ділянкою на підставі рішення органу місцевого самоврядування про надання землі в оренду?


Статтею 206 Земельного кодексу України (далі — Земельний кодекс) зазначено, що використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно зі ст. 6 Закону України від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі — Закон № 161) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним, Цивільним кодексами, цим Законом та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 124 Земельного кодексу).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 124 вищезазначеного Кодексу).

Орендар земельної ділянки зобов’язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим згідно із законом (ст. 25 Закону № 161). Тобто користування земельною ділянкою без оформлення відповідного права є порушенням законодавства.

Відповідальність за порушення земельного законодавства передбачено ст. 144 Земельного кодексу. Зокрема, у разі виявлення порушень відповідальними особами профільних відомств складаються протоколи про порушення і надається термін для його усунення. За умови невиконання вказівки на посадову особу накладається адміністративне стягнення і повторно видається вказівка про припинення правопорушення. У разі неусунення порушення відповідальні особи звертаються до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42