Соціальне страхування

Отримання пенсії за українським та російським законодавством

У районах Крайньої Півночі чоловік працював з 1983 по 1998 р. (15 років). У якому віці і за яким законодавством йому призначатиметься пенсія: російським чи українським?


Угодою про гарантії прав громадян передбачено, що громадяни обох країн, які пропрацювали не менше 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за віком:

  • чоловіки — після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років;
  • жінки — після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років.

Отже, оскільки чоловік має 15 років роботи в районах Крайньої Півночі, йому призначатиметься пенсія після досягнення 55-річного віку.

Розмір пенсії визначатиметься згідно з нормами Закону про пенсійне страхування та залежатиме від страхового стажу і заробітку чоловіка.

При цьому для визначення розміру пенсії за українським законодавством зараховуватимуться стаж і заробіток, набуті у районах Крайньої Півночі до 01.01.91 р. (якщо чоловік уклав строковий трудовий договір терміном не менше трьох років, то стаж роботи в цій місцевості зараховуватиметься в пільговому обчисленні, як це передбачено п. 5 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування).

Розмір пенсії за стаж, вироблений на Крайній Півночі після 01.01.91 р., визначатиметься за нормами російського законодавства компетентними органами Російської Федерації.

Для призначення частини російської пенсії управлінням Пенсійного фонду за місцем проживання чоловіка на території України буде оформлено формуляр і направлено його до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Після надходження відповідних відомостей та коштів від Пенсійного фонду Російської Федерації виплату належних чоловіку сум пенсії проведе Пенсійний фонд України. Статтею 8 Угоди про гарантії прав громадян передбачено, що переведення пенсії або її частини здійснюється один раз на квартал.

Тобто до дати набуття чоловіком права на пенсійне забезпечення згідно із законодавством України (до досягнення 60-річного віку) він отримуватиме частину пенсії за українським законодавством, а частину — за російським. Після цієї дати весь страховий (трудовий) стаж і заробіток, вироблені у районах Крайньої Півночі як до, так і після 01.01.91 р., враховуватимуться українською стороною, і розмір пенсії за весь стаж буде переглянуто відповідно до норм законодавства України. Виплату частини пенсії російською стороною буде припинено.

 

«Гарячі лінії»

Дата: 3 травня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42