РРО. Готівка

Застосування РРО при здійсненні розрахунків за надані консультаційні послуги через банківські установи виключно у безготівковій формі

Чи застосовуватимуться з 01.07.2015 р. РРО фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку третьої групи, які здійснюють підприємницьку діяльність з надання консультаційних послуг (КВЕД-2010: 73.20; 62.02; 69.10; 70.22), якщо вони мають розрахункові рахунки в банку і всі розрахунки за виконані роботи здійснюються виключно у безготівковій формі?


Закон про РРО визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а дія його поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Пунктом 6 ст. 9 зазначеного Закону встановлено, що РРО та розрахункові книжки (далі — РК) не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами — підприємцями, які відповідно до Податкового кодексу належать до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО.

Зміни щодо застосування РРО, внесені абзацами тринадцятим і чотирнадцятим п. 110 розділу I Закону № 71 до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу, набирають чинності для платників єдиного податку третьої групи — з 01.07.2015 р., для платників єдиного податку другої групи — з 01.01.2016 р.

Згідно зі ст. 2 Закону про РРО розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Розрахунковий документ — документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, надрукований у випадках, передбачених Законом про РРО, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку РК.

Законом № 71 внесено зміни до п. 1 ст. 9 Закону про РРО, згідно з якими РРО та РК не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку. Цими змінами скасовано пільгу щодо незастосування РРО та РК суб’єктами господарювання при наданні послуг.

Отже, при здійсненні розрахунків за надані консультаційні послуги фізичні особипідприємціплатники єдиного податку третьої групи зобов’язані з 01.07.2015 р. застосовувати РРО відповідно до вимог Податкового кодексу та Закону про РРО.

Водночас у разі здійснення розрахунків за надані консультаційні послуги через банківські установи виключно у безготівковій формі такі суб’єкти господарювання мають право РРО не застосовувати.

Згідно з п. 9 розділу ІІ Закону про РРО тимчасово, до 01.07.2015 р., суб’єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку.

«Гарячі лінії»

Дата: 29 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42