Новини

Умови ведення бізнесу в Україні планують спростити

Зміцнення позицій нашої держави в рейтингу Світового банку Doing Business є як ніколи актуальним. Згідно з останнім звітом Україні нарешті вдалося увійти до першої сотні країн, посівши 96 сходинку (+ 16 позицій). Втім, рухатися далі є куди: не тільки з огляду на перманентну потребу влади звітувати перед громадянами у стилі «ми здобули», а й зважаючи на тенденцію до скорочення робочих місць, що спостерігається як у державному, так і в приватному секторі. Тенденція, з одного боку, сумна, з іншого — перспективна. Приміром, для відкриття власної справи.


Верховна Рада України 19 березня 2015 р. прийняла за основу урядовий законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо спрощення умов ведення бізнесу)» (реєстр. № 2381). Як зазначено в пояснювальній записці, його розроблено саме для покращення позицій України у рейтингу Doing Business-2016 за індикатором «Реєстрація підприємств», оскільки тут Україна втратила за рік сім позицій, перемістившись на 76 щабель. Тому документом пропонується передусім зменшити кількість процедур та часу реєстрації суб’єктів господарювання. Автори наголошують: остаточно ухвалити законопроект потрібно до травня, оскільки експерти Світового банку складають рейтинг на наступний рік з урахуванням проведених реформ станом на 1 червня поточного року.

У документі передбачено, зокрема, внесення зміни до п. 183.9 ст. 183 Податкового кодексу в частині скорочення терміну реєстрації суб’єкта платником ПДВ з трьох до одного робочого дня після надходження реєстраційної заяви до контролюючого органу.

Згідно зі змінами до ст. 69 Податкового кодексу повідомлення про взяття контролюючими органами рахунків платників податків на облік пропонується здійснювати у режимі реального часу і запровадити щодо нього принцип мовчазної згоди.

Банки та інші фінансові установи при відкритті/закритті поточних та інших рахунків платників матимуть більшу альтернативу щодо джерел інформації. Якщо раніше вони мали можливість робити це за наявності документів, виданих контролюючими органами, що підтверджують взяття платників на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, то відтепер — ще й на підставі відомостей, оприлюднених на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації суб’єктів бізнесу. Змінено і часовий проміжок, впродовж якого банки та інші фінустанови зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника до контролюючого органу, в якому він обліковується, — з «не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття)» на «одночасно із відкриттям/закриттям рахунка».

Прогноз результатів — спрощення ведення бізнесу для тисяч підприємців. Також очікується, що після ухвалення урядових ініціатив Україна підніметься в рейтингу Doing Business на пару десятків позицій, а за показником «Реєстрація підприємств» — взагалі претендуватиме на 12 місце у світі.

 

«Гарячі лінії»

Дата: 29 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42