Новини

Господарські операції з пов’язаними особами

Суб’єкт господарювання здійснює господарські операції з пов’язаними особами — нерезидентами та резидентами. За яких умов такі операції підпадають під визначення контрольованих?


Підпунктом 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) встановлено, що для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є:

  • господарські операції, які впливають на об’єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами — нерезидентами;
  • господарські операції з продажу товарів через комісіонерів-нерезидентів.

Відповідно до пп. 39.2.1.5 зазначеного підпункту сукупність господарських операцій, що здійснюються між пов’язаними особами із залученням (за посередництвом) осіб, які не є пов’язаними з ними, визнається контрольованою за умови, що ці непов’язані особи:

  • не виконують у такій сукупності операцій істотних функцій, пов’язаних з придбанням (продажем) товарів (робіт, послуг), між пов’язаними особами;
  • не використовують у такій сукупності операцій істотних активів та/або не приймають на себе істотних ризиків для організації придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) між пов’язаними особами.

Згідно з пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 — 39.2.1.3 і 39.2.1.5 зазначеного підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов’язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн. грн. за відповідний податковий (звітний) календарний рік;
  • обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов’язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ) або 3% доходу, що враховується під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, за відповідний податковий (звітний) рік.

Щодо господарських операцій, здійснених суб’єктом господарювання з пов’язаними особами — резидентами, то змінами, внесеними Законом України від 28.12.2014 р. № 72-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням», ст. 39 Податкового кодексу викладено в новій редакції, згідно з нормами якої контрольованими визнаються виключно зовнішньоекономічні операції.

Таким чином, якщо господарські операції, здійснені з пов’язаними особаминерезидентами, відповідають критеріям, встановленим підпунктами 39.2.1.1, 39.2.1.2, 39.2.1.5 та 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу, то такі операції для цілей оподаткування підпадають під визначення контрольованих.

Господарські операції, здійснені з пов’язаними особамирезидентами, під визначення контрольованих операцій не підпадають.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 травня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42