Соціальне страхування

Зміни у пенсійному законодавстві

Законом № 213, який набирає чинності з 01.04.2015 р., внесено зміни до деяких законодавчих актів України в частині, зокрема, призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Крім того, введено обмеження у розмірі пенсій до виплати працюючим пенсіонерам.


Зміни у призначенні пенсій за віком на пільгових умовах

З 1 квітня поточного року пенсії за віком на пільгових умовах жінкам призначатимуться з урахуванням підвищеного пенсійного віку.

Так, жінки, які народилися по 31.03.70 р. включно та які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі — Список № 1), що затверджується Кабінетом Міністрів України, не менше 7 років 6 місяців, матимуть право на пенсію за віком після досягнення віку 45 років.

Для чоловіків, які працювали за Списком № 1, пенсійний вік не підвищено. Вони виходитимуть на пенсію після досягнення 50-річного віку та за наявності 10 років стажу роботи за цим Списком, їм лише збільшено необхідний для цього загальний стаж роботи з 20 до 25 років.

Жінкам крім віку виходу на пенсію також збільшено необхідний стаж роботиз 15 до 20 років. При цьому кількість необхідного пільгового стажу залишилася на рівні 7 років 6 місяців.

Усі збільшення є поступовими починаючи з квітня цього року: на 6 місяців кожні півроку збільшується пенсійний вік у жінок та на 6 місяців щороку — стаж роботи у жінок і у чоловіків.

Тобто з квітня поточного року право на пільгову пенсію визначатиметься за нормами ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення.

Наприклад, жінка, яка народилася 25.03.71 р., має 7 років 6 місяців стажу роботи за Списком № 1. Враховуючи зміни у законодавстві, вона матиме право на пенсію після досягнення віку 46 років, тобто після 25.03.2017 р., за наявності 16 років загального стажу роботи.

 

Жінок, які працювали на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджується Кабінетом Міністрів України, не менше 10 років на зазначених роботах та за наявності 25 років стажу роботи, які народилися по 31.03.65 р. включно, збільшення пільгового пенсійного віку не стосується.

І чоловікам, і жінкам збільшено необхідний трудовий стаж (пільговий стаж не змінено) на 5 років — з 25 та 20 до, відповідно, 30 та 25 років.

Ці збільшення також є поступовими починаючи з квітня цього року.

При цьому порядок підтвердження пільгового стажу не змінився. Як і раніше, для підтвердження пільгового стажу потрібно надавати пільгову довідку (у разі ліквідації підприємства, де особа у свій час працювала, без визначення правонаступника — рішення відповідної комісії) і, як і раніше, пільговий стаж роботи після 21.08.92 р. зараховується за результатами атестації робочих місць.

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону про пенсійне забезпечення (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 цього Закону.

Чоловікамтрактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства, пенсії, як і раніше, призначатимуть після досягнення 55 років і при 20 роках роботи трактористом, але загального стажу вже потрібно не менше 30 років (ранішене менше 25 років). При цьому підвищення загального стажу буде поступовим — на 6 місяців на рік починаючи з 01.04.2015 р. до 01.04.2024 р.

Виходитимуть на пенсію після досягнення віку 55 років жінки (на сьогодні пенсії їм призначають у 50 років):

які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, при загальному стажі роботи не менше 25 років (на сьогодні — 20 років), з них не менше 15 років — на зазначеній роботі.

При цьому пенсійний вік таким жінкам підвищуватиметься поступово — на 6 місяців кожні півроку, а стаж роботи — на 6 місяців кожного року починаючи з квітня 2015 р. У 50-річному віці пенсію призначать жінкам-трактористам, які народилися по 31.03.65 р. включно, за наявності необхідного стажу роботи.

Виходитимуть на пенсію у віці 55 років та при стажі роботи на певних посадах не менше 20 років:

 • жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами у колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, за умови виконання встановлених норм обслуговування;
 • жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну;
 • робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, — за списком виробництв і професій, який затверджується в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Тобто таким жінкам підвищено пенсійний вік на 5 років, при цьому необхідний стаж на таких посадах залишено без змін. Водночас пенсійний вік також підвищуватиметься поступово (на 6 місяців у півроку). При цьому жінки, які народилися по 31.03.65 р. включно, вийдуть на пенсію після досягнення 50-річного віку.

Водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, матимуть право на пенсію після досягнення віку 55 років і при стажі роботи:

 • для чоловіків — не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі — не менше 12 років 6 місяців;
 • для жінок — не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі — не менше 10 років.

Тобто і чоловікам, і жінкам збільшено необхідний трудовий стаж (пільговий стаж не збільшено) на 5 років — з 25 та 20 років до, відповідно, 30 та 25 років (поступово на 6 місяців кожного року починаючи з квітня цього року). Пенсійний вік підвищено лише жінкам, які народилися після 01.04.65 р., і поступово (на 6 місяців кожні півроку починаючи з квітня цього року).

З квітня цього року за нормами нової редакції ст. 14 Закону про пенсійне забезпечення за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений ст. 26 Закону про пенсійне страхування, знижується на 1 рік. Раніше таким особам пенсійний вік знижувався від віку, встановленого ст. 12 Закону про пенсійне забезпечення (чоловікам — від 60 років, жінкам — від 55 років). Тобто для чоловіків, як і раніше, зменшення пенсійного віку відбуватиметься від 60-річного віку, а от жінки на пенсію виходитимуть пізніше.

Наприклад, жінка 1974 року народження має стаж на підземних роботах 2 роки 5 місяців. Тобто її пенсійний вік має бути зменшено на 2 роки. За ст. 26 Закону про пенсійне страхування пенсійний вік жінок, які народилися після 01.04.61 р., — 60 років. Отже, якщо вона в майбутньому не працюватиме у шкідливих умовах, право на пільгову пенсію матиме після досягнення 58-річного віку (до змін у законодавстві її пенсійний вік був 53 роки), як встановлено ст. 14 Закону про пенсійне забезпечення.

Вислуга років

З квітня відбудуться зміни у порядку призначення пенсій за вислугу років. При цьому, як відомо, деяким категоріям осіб пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку та за умови наявності необхідного спеціального стажу, тому їм збільшено спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років, на 5 років.

До таких осіб належать:

 • працівники льотного і льотно-випробного складу;
 • працівники, які здійснюють управління повітряним рухом і мають посвідчення (диспетчери, старші диспетчери, керівники польотів);
 • працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення;
 • працівники окремих видів суден, професій і посад плавскладу суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості — за списком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Збільшення необхідного спеціального стажу буде поступовимна 6 місяців кожного року починаючи з 01.04.2015 р. При цьому якщо особа станом на 01.04.2015 р. вже має необхідний спеціальний стаж, то вона матиме право виходу на пенсію за вислугу років при цьому стажі. Тобто для призначення їй пенсії нові вимоги щодо спеціального стажу не застосовуватимуться. Збільшення стажу стосується і чоловіків, і жінок.

Спортсменизаслужені майстри спорту, майстри спорту міжнародного класучлени збірних команд виходитимуть на пенсію при загальному стажі роботи не менше 25 років (раніше було 20 років) у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. А артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів — при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років (раніше було від 20 до 30 років) за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Є пенсії за вислугу років, які призначаються зі зниженням пенсійного віку та за наявності спеціального та страхового стажу. Жінкам, які мають право на призначення цих пенсій, підвищено пенсійний вік на 5 років (поступово — на 6 місяців у півроку). І чоловікам, і жінкам підвищено загальний стаж роботи на 5 років (поступово — на 6 місяців у рік). При цьому вимоги щодо спеціального стажу залишилися незмінними. Це стосується:

 • працівників, які здійснюють управління повітряним рухом і мають свідоцтво диспетчера;
 • інженерно-технічного складу — за переліком посад і робіт, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
 • бортпровідників;
 • робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та у метрополітенах, — за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
 • водіїв вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи;
 • працівників експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайнятих на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;
 • робітників, майстрів (у тому числі старших майстрів), безпосередньо зайнятих на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, — за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
 • механізаторів (докерів-механізаторів) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах;
 • плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють в акваторії порту, на службово-допоміжних, роз’їзних, приміського і внутріміського сполучення).

Обмеження у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам

Згідно з новою редакцією ст. 85 Закону про пенсійне забезпечення та ст. 47 Закону про пенсійне страхування тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р., пенсії, призначені за нормами цих законів (незалежно від часу їх призначення), виплачуються у розмірі 85%, а під час роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом про держслужбу, Законом про прокуратуру, законами № 2453 та № 2790, не виплачуватимуться. Але й тут є винятки.

У повному розмірі пенсія виплачуватиметься у таких випадках:

 • якщо особа є інвалідом I та II груп або інвалідом війни III групи чи учасником бойових дій або особою, на яку поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону № 3551 (членом сім’ї загиблого військовослужбовця);
 • якщо розмір пенсії особи не перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні — 1423,50 грн.);
 • обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені Законом № 213, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міноборони України, ГУ розвідки Міноборони України, МВС України, Апараті РНБО України, Держспецслужбі транспорту України, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужбі України, Управлінні держохорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спецзв’язку та захисту інформації України, Нацгвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об’єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.

Після звільнення з роботи виплата припиненої пенсії або зменшеного її розміру поновлюється в повному розмірі.

З 01.01.2016 р. пенсії виплачуватимуться без урахування одержуваної заробітної плати (доходу).

Зміни у перерахунку пенсій

Після 01.10.2011 р. працюючим пенсіонерам не провадився перерахунок пенсій у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У зв’язку із внесенням змін до частини третьої ст. 42 Закону про пенсійне страхування такий перерахунок протягом 2015 р. провадитиметься незалежно від того, працює особа чи ні. Перерахунок пенсії буде проведено з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму (без звернення пенсіонера).

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42