Інтерв’ю

Валерій Чорний: «Зміна керівництва будь-якого рівня не змінить роботи системи в цілому»

Про посаду Голови ДФС України

Хто б не прийшов на посаду очільника ДФС, від нього чекатимуть кардинальних змін. Однак самостійно змінити систему він не зможе. Недарма ж сказано — один у полі не воїн. Це справді так. Якщо буде дієвіший громадський контроль — спільними зусиллями можна досягти мети. А розглядати систему змін без моніторингу, без оцінки ситуації експертами неможливо. Хочеться вірити, що експертне середовище Громадської ради стане для новообраного Голови не ворогом, як це було досі, а однодумцем. Я переконаний, що експерти можуть підказати багато слушних ідей і допомогти їх втілити у життя. І цей комунікаційний майданчик потрібно постійно підтримувати.

Якось з попереднім очільником ДФС ми обговорювали зміни щодо електронних рахунків ПДВ. Голова поставив питання так: якщо громадськість не підтримає його реформи, то, мовляв, буде усім непереливки. Це просто обурило 154 представників інститутів громадянського суспільства, присутніх на зустрічі. Керівник такого рівня не повинен ставити умови, а має шукати шляхи, як довести свою правоту або прийняти прогресивні позиції з експертного боку.

Нині оголошено конкурс на заміщення вакантної посади Голови ДФС. На мою думку, лише тоді можна подавати на розгляд свою кандидатуру, коли ти можеш сказати собі і громадськості: «Так, я готовий давати, а не брати». І якщо за рішенням комісії будуть притягнуті до відповідальності попередні керівники служби, то, можливо, нове керівництво діятиме і думатиме по-іншому. Політична воля ще не відбулася. Всі прикриваються війною.

Про реформи

Потрібно проводити системні реформи. Це — і кадрова політика, і принципи підходу. Досі у нас спостерігалося лобіювання великого бізнесу. Європейська бізнес-асоціація й Американська торгово-промислова палата були серед постійних гостей у ДФС. А це великий бізнес і переважно — не наш.

Наразі спостерігається свідоме небажання почути громадськість. Реформи у нас відбуваються тезисно. Декларування намірів проходить на «ура», а виконання — нульове або мінусове. У результаті — олігархи багатіють у рази, а суспільство бідніє і переходить за межі бідності.

Про податкову систему

У нас усю систему побудовано як каральний орган, що відбирає. Є плани на штрафи. Інспектори, йдучи на перевірку, заздалегідь знають, що в акті має бути відображено не менше ніж 300 тисяч. Ці зловживання залишилися в міліції. Колишній керівник силового блоку на селекторній нараді доповідав на всю Україну, що стільки-то до бюджету стягнуто штрафами. Як на мене, нічим хвалитись: показник роботи, коли немає за що штрафувати.

Про митницю

Наразі експертне середовище зазначає, що побори при злочинній владі були в рази менші, ніж сьогодні. Нині ж контрабанді — зелена вулиця. А яка сплата податків від контрабанди? За попередніми підрахунками, до бюджету мало б надійти в 2,5 раза більше коштів. Виникає запитання: «А різниця де?». Тоді виходить, що або керівник митниці не бачить, або йому підлеглі не доповідають, або він не розуміє, що ми можемо це порахувати.

Про кадри

Проблема кадрів у фіскальній службі наразі надзвичайно актуальна. Громадськість постійно звертається до органів центральної виконавчої влади, висловлюючи своє обурення тими чи іншими посадовцями. Однак поміняти окремі кадри, наприклад, начальника митниці — нічого не дасть. Потрібен системний підхід: високоосвічений фахівець має бути ще й високоморальною людиною. Про це не слід забувати. Система сама себе ніколи не реформує. Потрібно, щоб прийшли абсолютно нові люди. Ми робили моніторинг кадрового складу і бачили, що із 68 тисяч персоналу, який сьогодні задіяний у фіскальній службі, можна звільнити 25 тисяч — ніхто й не відчує.


Підготував
Сергій СОБУЦЬКИЙ

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42