Соціальне страхування

Оподаткування пенсій

Як оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану згідно із законодавством), що отримує платник податку з Пенсійного фонду України?


Підпунктом 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 р. — 3654 грн. (1218 грн. × 3)), — у частині такого перевищення.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у пунктах 167.2 — 167.6 цієї статті.

Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Водночас згідно з пп. «е» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримувана платником податку з Пенсійного фонду України, крім випадку, визначеного пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 зазначеного Кодексу.

Отже, не оподатковується сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка не перевищує у 2015 р. 3654 грн. Якщо сума пенсій перевищує у 2015 р. зазначений розмір, то частина такого перевищення оподатковується за ставками, встановленими п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу (пп. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ цього Кодексу).

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого, зокрема, включається сума пенсій, визначена пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 цього Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5%.

Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану згідно із законом) перевищує у 2015 р. 3654 грн., то частина такого перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42