Соціальне страхування

Переведення з одного виду пенсії на інший

До редакції «Вісника» надійшов лист із таким запитанням: «Жінка, яка отримує пенсію за віком у розмірі 1435 грн., отримала запрошення з управління Пенсійного фонду України для написання заяви на переведення з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого чоловіка, який був інвалідом Великої Вітчизняної війни. Чи підвищиться розмір пенсії жінки у разі такого переведення?»


З 01.01.2015 р. набрали чинності закони № 1274 та № 1542, якими було внесено зміни до статей 36 і 37 Закону № 2262.

Відповідно до п. «а» ст. 36 Закону № 2262 членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника, пенсії у разі втрати годувальника призначаються в розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї.

Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї.

У таких самих розмірах незалежно від причини смерті годувальника обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Зміненою редакцією ст. 37 Закону № 2262 передбачено, що пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні це 1898 грн. (949 грн. × 2).

При цьому незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається непрацездатним дітям, непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби (ст. 30 цього Закону).

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1274 та п. 2  Прикінцевих положень Закону № 1542 встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цих законів.

Якщо внаслідок перерахунку за нормами законів розмір пенсії або виплачуваної її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як зазначено в запитанні, жінка отримує пенсію за віком у розмірі 1435 грн.

Відповідно до законодавства у разі якщо особа одночасно має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Тож переведення з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за інваліда Великої Вітчизняної війни підвищить розмір пенсії жінки як мінімум до 1898 грн. А якщо пенсія обчислюватиметься від заробітку годувальника, то розмір пенсії може бути вищим за мінімальний (це залежить від того, який заробіток отримував її чоловік). При цьому зберігається підвищення до її пенсії як члену сім’ї померлого інваліда війни в розмірі 42% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 398,58 грн. (949 грн. × 42%).

Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться на підставі заяви та всіх необхідних документів. Отже, жінці обов’язково слід звернутися до управління Пенсійного фонду України, в якому вона перебуває на обліку як отримувач пенсії.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42