Оплата праці

Податкова знижка за навчання

Батько здійснює оплату за навчання сина. Протягом жовтня — грудня 2014 р. син працював (про що є запис у трудовій книжці) та отримував заробітну плату. Хто в такому випадку має право на податкову знижку за навчання: батько чи син?


Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, — це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі — Податковий кодекс).

Відповідно до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 цього Кодексу платник податків має право на податкову знижку на суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Тобто однією з умов отримання податкової знижки членом сім’ї першого ступеня споріднення за навчання платника податку є неотримання таким платником заробітної плати.

Згідно з визначенням терміна «заробітна плата», наведеним у пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін.

Таким чином, якщо студент працював (є запис про це у трудовій книжці) та отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за кожний повний або неповний місяць навчання звітного  податкового року має сам студент у межах отриманої ним заробітної плати за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання.

 

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42