Новини

Агросектор: проблеми оподаткування та стимули до розвитку

АР Крим

На сільське господарство півострова кримські податківці покладають особливі надії. Згідно з оцінками фахівців аграрного сектора потенціал Автономії щодо збільшення сільськогосподарської продукції становить приблизно 3 млрд. дол. Проблемам галузі, пов’язаним, зокрема, з наповненням державної скарбниці, було присвячено засідання «круглого столу» на тему: «Формування агросектора XXI століття — складова Стратегії соціально-економічного розвитку АР Крим. Вплив галузі на формування доходів бюджету».


У прийнятій Стратегії соціально-економічного розвитку АР Крим сільське господарство разом з курортною галуззю визначено як одне із пріоритетних напрямів. Найперспективнішим є розвиток агросектора степових регіонів Криму, де протягом кількох років планується відновити всі зрошувані землі, а також збільшити виробництво рису, фруктів і овочів. Крім того, створення Причорноморської зернової біржі передбачає збільшення фінансування сільгоспвиробників і залучення інвестицій на ринок зерна.

Зі слів заступника голови ДПА в АР Крим Людмили Єльцової, держава створила для сільгоспвиробників сприятливі умови у вигляді спеціальних режимів оподаткування, що стимулюють розвиток виробництва. На сьогодні вони відчувають найменшу фіскальну увагу з боку податкової.

Цього року в Криму кількість платників фіксованого сільськогосподарського податку збільшилася порівняно з минулим роком на 97 і становить 984 сільгосппідприємства — товаровиробника, що сплатили до місцевих бюджетів 5,7 млн. грн.

Водночас Людмила Єльцова констатувала, що несумлінні сільгоспвиробники не завжди використовують у законних цілях надані державою режими сприяння, мінімізуючи платежі до бюджету, і навела як приклад одне із таких підприємств феодосійського регіону, де було виявлено порушення.

Заступник голови ДПА в АР Крим зазначила, що й досі не приведено у відповідність із нормами чинного законодавства України понад 300 договорів оренди землі, укладених з юридичними особами, і близько 200 договорів оренди землі, укладених з фізичними особами, у частині встановлення мінімальних граничних розмірів річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Крім того, Людмила Єльцова наголосила на тому, що основні резерви податкових надходжень є водночас проблемними питаннями: це сплата до бюджету повною мірою плати за землекористування й збільшення надходжень податку на доходи фізичних осіб за рахунок легалізації найманої праці та підвищення рівня заробітної плати найманих працівників до законодавчо встановленого рівня або середнього по галузі. Вона зауважила, що в аграрному секторі найвищий рівень тінізації найманої праці.

Фермери, у свою чергу, висловили стурбованість істотними змінами в земельному законодавстві, які наберуть чинності наступного року, зокрема проблемами договорів оренди землі, укладених на тривалий період часу. «Якщо будуть урегульовані і будуть прозорими відносини в земельній сфері, без ускладнень відбудеться процес реформування, відчуватиметься підтримка держави, — податкова віддача від землі цілком може зрости відсотків на сорок», — переконаний керівник ПСП «Україна», член асоціації фермерів Криму Леонтій Янакі.


Олена НИЗОВА,
головний податковий інспектор відділу масово-
роз’яснювальної роботи ДПА в АР Крим