Новини

Застосування штрафних санкцій

В якому розмірі застосовуються штрафні санкції до фізичних осіб — землевласників, землекористувачів та орендарів, з якими узгоджено суму грошового зобов’язання щодо плати за землю?


До набрання чинності Законом № 3609 відповідно до п. 126.1 ст126 Податкового кодексу у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу нарахування фізичним особам плати за землю провадиться органами державної податкової служби, які видають платникові податкове повідомлення-рішення про внесення податку.

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання накладаються на підставах, визначених п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу, де відсутнє положення пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу.

Зобов’язання контролюючого органу самостійно визначити суму грошових зобов’язань передбачено ст. 54 Податкового кодексу, зокрема на підставах, якщо відповідальним за нарахування сум податкового зобов’язання з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені є контролюючий орган (пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу).

Таким чином, з 01.01.2011 р. для фізичних осіб — землевласників та землекористувачів, яким суми податкового зобов’язання щодо платиза землю визначаються контролюючим органом, застосування штрафних (фінансових) санкцій не передбачалося.

У зв’язку зі змінами, внесеними Законом № 3609, а саме до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу нарахування фізичним особам сум податку провадиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 цього Кодексу, тобто платник — фізична особа до 1 липня поточного року узгоджує суму грошового зобов’язання щодо плати за землю з фізичних осіб.

Таким чином, з 06.08.2011 р. (з дня набрання чинності Законом № 3609) до фізичних осіб — землевласників, землекористувачів та орендарів, з якими узгоджено суму грошового зобов’язання щодо плати за землю, застосовується штрафна (фінансова) санкція у розмірах, зазначених в п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу.