РРО. Готівка

Відображення суми акцизного податку в чеку РРО

До редакції «Вісника» надійшов лист з проханням надати відповідь на такі запитання: «Приватне підприємство «Т» реалізує кінцевим споживачам у роздріб підакцизні товари, зокрема пально-мастильні матеріали, і щодня роздруковує фіскальний звітний чек (Z-звіт). Суб’єктам господарювання, які здійснюють розрахунки за пально-мастильні матеріали у безготівковій формі, зазначене підприємство проводить також оптовий продаж. Оскільки нові модеми до модифікації РРО  MIHI-500.01 АЗС не виготовляються, встановити нове програмне забезпечення на касовий апарат підприємства неможливо. У зв’язку із цим сума акцизного податку в чеку РРО не відображається. Як підприємству перепрограмувати свій касовий апарат? Як зазначати суму акцизного податку в чеку?».
Пропонуємо розглянути відповіді на ці запитання.


Згідно з п. 3 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані застосовувати РРО, включені до Державного реєстру РРО, з додержанням порядку їх застосування.

Положенням № 614 встановлено вимоги до змісту розрахункових документів, зокрема визначено їх обов’язкові реквізити.

Відповідно до п. 2.3 цього Положення розрахункові документи, що друкуються РРО на паперовому носії, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі та інші дані, зокрема інформацію, визначену технічними вимогами до спеціалізованих РРО, у тому числі до РРО моделі MIHI-500.01 АЗС.

Щодо обчислення ПДВ та акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів слід зазначити таке.

Пунктом 1 Порядку № 1224 встановлено, що РРО має забезпечувати обчислення сум ПДВ не менш як за чотирма позиціями, у тому числі розмежовуючи ставки оподаткування та операції, звільнені від оподаткування, і такі, що не є об’єктом оподаткування.

При обчисленні вартості (з ПДВ) підакцизного товару (120,0 грн.), що реалізується відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу, ціна його реалізації з урахуванням акцизного податку має становити 126,0 грн. При цьому податкові зобов’язання з акцизного податку з роздрібного продажу підакцизного товару становлять 6,0 грн.

Касовий чек повинен включати такі рядки:

ТОВАР                                                      126,0 А
— - — - — - — - — - — - — - — - — - — - — - — - — -
СУМА                                                       126,0
ПДВ А=20%                                               20,0
Акцизний податок        А = 5%                  6,0

 

Оскільки у частини РРО, внесених до Державного реєстру РРО до 01.01.2015 р., не передбачено механiзму розрахунку акцизного податку з роздрiбного продажу пiдакцизних товарiв, у таких РРО дозволяється використовувати для облiку зазначеного податку алгоритм, який забезпечує нарахування 5-відсоткового податку, розроблений виробником (постачальником) цих моделей РРО.

Листом № 1848/6/99-99-22-07-03-15 надано роз’яснення щодо практичного застосування положень Податкового кодексу із запровадженням з 01.01.2015 р. сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів і забезпечення відображення у розрахункових документах РРО акцизного податку з роздрібного продажу таких товарів.

Згідно з чинним законодавством податки нараховуються суб’єктами господарювання на підставі даних обліку (бухгалтерського та податкового), а не на підставі роздрукованих РРО фіскальних звітних чеків за відповідний період.

На сьогодні законодавством не передбачено штрафних санкцій за невідображення акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у розрахункових документах, зокрема тих, які друкуються РРО.

Абзацами другим і третім п. 7 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), мають подавати до контролюючих органів дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам’яті РРО або у пам’яті модемів, які до них приєднано.

Суб’єкти господарювання, що використовують такі РРО, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, мають подавати до контролюючих органів дротовими або бездротовими каналами зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься у фіскальній пам’яті зазначених РРО.

Відповідно до п. 8 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про РРО дозволяється до 01.01.2016 р. використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 01.01.2015 р., що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до контролюючих органів дротовими або бездротовими каналами зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.

РРО моделі MIHI-500.01 АЗС згідно з розділом ІІ Державного реєстру РРО, затвердженого наказом № 485, віднесено до РРО, первинну реєстрацію яких заборонено.

Зазначеним Реєстром встановлено, що РРО цієї моделі забезпечує передачу до контролюючих органів лише фіскальних звітних чеків, а отже, його використання відповідно до вимог Закону про РРО дозволяється до 01.01.2016 р.

Крім того, всі технічні проблеми, пов’язані з використанням РРО, мають оперативно вирішуватися центрами сервісного обслуговування (далі — ЦСО), що обслуговують конкретний РРО в рамках договірних відносин між власником РРО та ЦСО. На сьогодні до Державного реєстру РРО внесено понад 130 моделей (модифікацій) РРО, які відповідають вимогам законодавства України.

Для доопрацювання РРО з метою подальшого його використання слід звернутися до ЦСО.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42