ПДВ

Звільнення від оподаткування ПДВ продукції оборонного призначення

Який порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання продукції оборонного призначення?


Законом № 1561, який набрав чинності з 23.07.2014 р., підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу доповнено п. 32, згідно з яким тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі — АТО) та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, визначених у цьому Законі.

Законом № 1658, який набрав чинності з 25.09.2014 р., тимчасово, на період проведення АТО та/або запровадження воєнного стану згідно із законодавством, розширено визначений п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу перелік продукції, операції з ввезення на митну територію України та постачання якої на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ.

Починаючи із цієї дати, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України продукції оборонного призначення, визначеної такою згідно з п. 9 ст. 1 Закону № 464, що класифікується за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД:

  • 3601, 3602; 3603 (тільки для ударних капсулів, детонаторів, що використовуються в оборонних цілях), 3604 90 00 00 (тільки для освітлювальних та сигнальних ракет, що використовуються в оборонних цілях);
  • 8702 — 8705 (тільки для пасажирських та вантажних автомобілів звичайного типу, що використовуються в оборонних цілях та мають легку броню або обладнані з’ємною бронею);
  • 8710 00 00 00;
  • 8802, 8803 (тільки для безпілотних літальних апаратів з озброєнням чи без озброєння, що використовуються в оборонних цілях, їх частини);
  • 8804 (тільки для парашутів та інших пристроїв, призначених для десантування військовослужбовців та/або військової техніки);
  • групи 90 (тільки для біноклів, приладів нічного бачення, тепловізорів, захисних окулярів та аналогічних оптичних виробів, телескопічних прицілів та інших оптичних пристроїв для військової зброї, якщо вони не поставлені разом із військовою зброєю, для якої вони призначені, інші оптичні, навігаційні та топографічні прилади та інструменти, що використовуються в оборонних цілях);
  • групи 93, крім включених до товарних позицій 9303 — 9304, а також 9305 (призначених тільки для виробів товарних позицій 9303 — 9304), 9306 90 90 00 та 9307.

Дія режиму звільнення від оподаткування поширюється, зокрема, на продукцію оборонного призначення, яка перебувала під митним контролем, але не була випущена для вільного обігу на митній території України, до набрання чинності Законом № 1658.

Враховуючи викладене, операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (в тому числі виробленої на митній території України) продукції оборонного призначення, визначеної такою згідно з п. 9 ст. 1 Закону № 464, за встановленими п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від того, хто виробляє та закуповує таку продукцію (у тому числі якщо продукція оборонного призначення постачається за тристоронніми договорами, в яких отримувачем продукції є військова частина, а особою, яка оплачує таку продукцію, — благодійний фонд або інший суб’єкт господарювання України), якщо закупівля відбувається для цілей АТО.

При ввезенні на митну територію України комплектувальних виробів, що використовуються у виробах оборонного призначення, які виготовляються підприємствами України, режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється лише на ті комплектувальні вироби, які відповідають визначеним у п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу групам, товарним позиціям та підкатегоріям УКТ ЗЕД.

При цьому режим звільнення від оподаткування ПДВ як ввезених, так і виготовлених на митній території України товарів, коди УКТ ЗЕД яких зазначено у п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, поширюється лише при постачанні зазначених товарів для цілей АТО.

З метою застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ відповідно до п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу в договорі на поставку продукції оборонного призначення необхідно зазначити, що ця продукція постачається для використання в оборонних цілях при проведенні антитерористичної операції та/або запровадженні воєнного стану.

Для продукції, виробленої на митній території України, з метою визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД доцільно отримати висновок торгово-промислової палати або науково-дослідного інституту судових експертиз.

Норми п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу не поширюються на продукцію оборонного призначення, яка має походження з країни, визнаної державою-окупантом відповідно до закону України та/або визнаною державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозиться з території такої держави-окупанта (агресора)  та/або з окупованої території України, визначеної такою відповідно до закону України.

Норми п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу також не поширюються на операції з постачання послуг з ремонту, переобладнання, установки обладнання на військову техніку.

Отже, з метою застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, передбаченого п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, до операцій із ввезення на митну територію України та постачання на митній території України продукції оборонного призначення необхідно одночасне дотримання таких умов:

  • продукція оборонного призначення має бути класифікована за УКТ ЗЕД та відповідати групам, товарним позиціям та підкатегоріям УКТ ЗЕД, визначеним у п. 32 підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу (відповідність імпортованих товарів кодам УКТ ЗЕД перевіряється та визначається митними органами під час розмитнення товарів, а для продукції, виробленої на території України, з метою визначення кодів УКТ ЗЕД слід отримати висновок торгово-промислової палати або науково-дослідного інституту судових експертиз);
  • продукція оборонного призначення має постачатися для цілей АТО (у договорі на поставку продукції оборонного призначення необхідно зазначити, що така продукція постачається для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при запровадженні воєнного стану);
  • постачання продукції оборонного призначення (у тому числі ввезення її на митну територію України) здійснюється починаючи з 25.09.2014 р.;
  • продукція оборонного призначення не повинна мати походження з країни, визнаної державою-окупантом відповідно до закону України та/або визнаною державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозитися з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою відповідно до закону України.

Операції з постачання продукції оборонного призначення за кодами УКТ ЗЕД, не визначені п. 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%, у тому числі у разі постачання такої продукції для цілей АТО.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42