Соціальне страхування

Пільгова пенсія за Списком № 1

До редакції «Вісника» надійшов лист з таким запитанням: «Жінка, яка народилася 12.03.70 р., з 05.09.2010 р. працює на ЧАЕС (робота в особливо шкідливих умовах  за Cписком № 1). У якому віці вона матиме право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах?»


Згідно зі ст. 56 Закону № 796 час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262: до 01.01.88 р. — у потрійному, а з 01.01.88 р. до 01.01.93 р. — у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1). З 01.01.93 р. та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Списком № 1 передбачено працівників, зайнятих повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди України за погодженням з Мінсоцполітики України та Мінохорони здоров’я України.

При цьому особам, які постійно працюють або виконують службові обов’язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (у тому числі за Списком  № 1).

Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, затверджено наказом № 576.

Враховуючи те, що робота на ЧАЕС зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, у пільговому обчисленні (один рік роботи враховується як півтора року) пільгового стажу 7 років 6 місяців (5 календарних років × 1,5) жінка набуде 05.09.2015 р.

Згідно з п. «а» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема жінки, які народилися по 31.03.70 р. включно, — після досягнення 45-річного віку і при стажі роботи від 15 років 6 місяців до 20 років (залежно від дати звернення за призначенням пенсії), з них не менше, ніж 7 років 6 місяців — на зазначених роботах.

На час досягнення 45-річного віку жінка не мала необхідного для призначення пільгової пенсії пільгового стажу роботи за Списком № 1. Тому пенсія їй призначатиметься після того, як її пільговий стаж становитиме 7 років 6 місяців (05.09.2015 р.) та з дня звернення за призначенням пенсії до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (строки призначення пенсії визначено у ст. 45 Закону про пенсійне страхування). Наприклад, якщо заяву до управління вона надасть 6 вересня цього року, то і пенсія призначатиметься з цієї самої дати (за наявності всіх необхідних документів), але для цього їй вже потрібно буде мати не менше 15 років 6 місяців трудового стажу (така кількість стажу вимагається у разі звернення за призначенням пенсії за Списком № 1 у період з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р.).

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42