ПДВ

Формування податкового кредиту платником, що застосовує касовий метод

Чи має право комунальне підприємство, що постачає електричну енергію населенню та застосовує касовий метод, включати до складу податкового кредиту суму коштів, отриманих ним з бюджету як субвенцію у зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій при оплаті вартості комунальних послуг, у рахунок погашення заборгованості перед обленерго, що виникла у попередніх звітних періодах у зв’язку з придбанням електричної енергії?


Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу не включаються до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але:

  • через 365 календарних днів з дати складання податкової накладної;
  • для платників податку, що застосовують касовий метод, — не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку платника.

Відповідно до пп. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу касовий метод для цілей оподаткування ПДВ визначено як метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Оскільки при наданні житлово-комунальних послуг до бази оподаткування ПДВ включається вся сума коштів від населення в рахунок оплати вартості наданих їм послуг, а також отримана з бюджету відповідного рівня субвенція (у зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій при оплаті комунальних послуг), то у підприємства, яке постачає житлово-комунальні послуги, відповідно до п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу виникають податкові зобов’язання з ПДВ за основною ставкою:

  • на дату отримання коштів від населення;
  • на дату отримання субвенції з бюджету (що перерахована платнику в зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій при оплаті вартості комунальних послуг).

На дату перерахування комунальним підприємством коштів, отриманих ним з бюджету як субвенція у зв’язку з наданням населенню пільг та субсидій при оплаті вартості комунальних послуг, у рахунок погашення заборгованості перед обленерго, що виникла у попередніх звітних періодах у зв’язку з придбанням електричної енергії, у комунального підприємства виникає право на включення сум ПДВ за податковими накладними, складеними обленерго при здійсненні операції з постачання електричної енергії та зареєстрованими у ЄРПН, до складу податкового кредиту.

Щодо податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, таке право зберігається у комунального підприємства не більше ніж 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку.

 

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42