Новини

Оподаткування пенсій військовим збором

Чи оподатковується військовим збором сума пенсії, яка отримується платником податку — фізичною особою — резидентом з Пенсійного фонду України?


Відповідно до пп. 1.1 п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, а саме фізичні особи — резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу.

Згідно з п. 163.1 цієї статті об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 зазначеного Кодексу включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 р. — 3654 грн. (1218 грн. × 3)), — у частині такого перевищення.

Положення пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України від 22.10.93 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі — Закон № 3551).

Ставка військового збору становить 1,5% об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 цього Кодексу (пп. 1.4 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5% (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу).

Водночас відповідно до абзацу «е» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 зазначеного Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану згідно із законом), отримувана платником податку з Пенсійного фонду України, крім випадку, визначеного пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 цього Кодексу.

Згідно з пп. 1.7 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX зазначеного Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що відповідно до розділу IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу.

Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 р. 3654 грн., то частина такого перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором.

Водночас пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону № 3551, військовим збором не оподатковуються.

«Гарячі лінії»

Дата: 15 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42