Новини

Реформа митниці

24.06.2016 / 15:50

Чорна та сіра контрабанда на теренах України систематизувалася у серйозний бізнес. Це створює некоректну конкуренцію компаніям, особливо тим, котрі мають ексклюзивні права на ввезення та продаж електроніки, побутової техніки, алкоголю та інших товарів. Про це, зокрема, йшлося на зустрічі голови Державної фіскальної служби Романа Насірова з представниками Європейської бізнес-асоціації. 

Очільник ДФС України розповів про низку нововведень, серед яких упровадження електронного додатку до мобільних телефонів, що дало змогу оперативно надавати інформацію про порушення, наприклад, у ліцензійних точках, котрі продають акцизні алкоголь та тютюн, у тому числі неповнолітнім. Це ноу-хау дасть змогу ефективно боротися і з продажем контрафактної продукції. Пілотний проект випробувано у південному регіоні, і вже є перші й дуже оперативні випадки реагування. Є намір за таким електронним принципом налагодити контакти ДФС з громадянами і за іншими напрямками.

«Ми намагаємося домогтися чесного розподілу податкового навантаження на всіх. Щоб усі: білі і ті, хто намагається впроваджувати схеми з оптимізації податків, були рівними перед законом і платили чесно», — наголосив очільник ДФС. — Ми не проти спрощеної системи оподаткування, але з елементами контролю. Мають бути встановлені касові апарати, бо навіть під виглядом бабусь, котрі буцімто виростили овочі і фрукти на своїх ділянках, часто працює добре організована прибуткова торговельна мережа», — зазначив Роман Насіров.

Також очільник ДФС зупинився на приорітетних напрямках реформ, як-то інтегроване управління кордонами. Зі слів Романа Насірова, українська сторона намагається досягнути впровадження спільного митного контролю з країнами Євросоюзу, але наразі Брюссель не дуже поспішає назустріч. Україна не є членом ЄС, і тому поки що немає повного доступу до інформації щодо товарних потоків. Проте силами ДФС уже досягнуто розуміння з польською стороною, триває робота щодо співпраці зі Словаччиною та Румунією. Уже діє проект Twinning щодо розвитку обміну інформації з країнами ЄС. Він спрямований на розвиток інтегрованого управління кордонами і створення системи боротьби з корупцією.

Для прискорення процесу Україна має привести законодавство у відповідність з європейським.

«У мене є дуже проста пропозиція: треба прийняти європейський Митний кодекс, що спростить співпрацю, комунікації і посилить довіру. Це було би найефективнішим кроком уперед», — зазначив Роман Насіров.

Йшлося також про те, що Уряд уже схвалив законопроект щодо змін до Митного кодексу України стосовно спрощення митних формальностей. За ним підприємства матимуть змогу отримувати два види сертифікатів від Уповноваженого економічного оператора (УЕО): «на спрощення митних процедур» і «щодо надійності та безпеки». Він передбачає мінімальну участь митниці та усуває «людський фактор».

Йшлося й про те, що ДФС активно співпрацює з Європейською Комісією у питанні гармонізації національного законодавства до стандартів ЄС у рамках угоди про вільну торгівлю, із МВФ — у сенсі діагностичної місії з митних питань, зі Всесвітньою митною організацією, Міжнародною організацією з міграції, з Міжнародним центром з розвитку міграційної політики. Звертаючись до представників ЄБА, очільник ДФС України зазначив:

«Співпраця з вами дуже важлива для нас, але ми чекаємо від представників серйозних бізнес-структур допомоги. Ваші професіонали мають допомагати нам виявляти різноманітних шахраїв, котрі працюють із чорною і сірою контрабандою, створюючи нечесну конкуренцію, а також людей, які прагнуть уникати сплати податків. Ми очікуємо налагодження хорошої комунікації».

Станом на 01.06.2016 року відсоткове співвідношення кількості оформлених електронних митних декларацій до загальної кількості оформлених становить 96%. За травень-січень цього року частка митних декларацій, за якими здійснювалися митні огляди, складає 4,72%.

Важливим є наповнення автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) профілями ризику для посилення контролю за платежами під час ввезення товарів в Україну.

АСАУР об’єднує всі митниці й щомісячно забезпечує автоматизовану оцінку ризиків за 200 тис.  митних декларацій, 290 тис.  комерційних переміщень та 1,26 млн.  переміщень пасажирських транспортних засобів.

В АСАУР діє 102 алгоритми оцінки профілів ризиків, близько 400 підалгоритмів, більше 87 тис.  комбінацій індикаторів ризику. Також заплановано запуск системи з націлювання по вантажах, що приходять морем, для аналізу й оцінки ризиків ще до прибуття їх до морських портів України у контейнерах.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42