Інші податки

«Податок на популізм»: як його ліквідують

23.09.2016 / 11:10

Вчора  Кабінет міністрів України затвердив пілотний проект скасування державного регулювання цін на харчові продукти, який розпочнеться 1 жовтня 2016 року й завершиться 1 січня 2017 року.

Таку інформацію оприлюднено на сторінці Facebook  Мінекономрозвитку. Завдяки цьому рішенню  бізнес зможе заощадити сотні мільйонів гривень на адмініструванні.  Саме таку ціну виробники і ритейлери  платять сьогодні за те, щоб виконувати застарілі пострадянські вимоги.  «На період пілотного проекту українські фермери,  виробники, а також торговельні мережі звільняються від обов’язкової декларації (а де-факто дозволу) зміни цін і примусового встановлення націнки», –  йдеться у повідомленні.

У відомстві зауважують, що регулювання цін є «годівницею» для чиновників і не лише не сприяє їх стриманню, а навпаки, провокує зростання.  Низькі ціни на так звані соціальні продукти трималися не завдяки, а всупереч адміністративному тиску. По суті, – це прихований «податок на популізм», який втрачає сенс в умовах ринкової економіки, – наголошують у Мінекономрозвитку.

«За даними досліджень, у середньому ціни на регульовані товари зростають на 20% швидше, ніж на інші продукти», – стверджують у міністерстві. Так,   з 2003 року зростання цін на соціально значущі харчові продукти значно випереджає середній показник зростання цін за всіма харчовими продуктами.

Врешті-решт, результати пілотного проекту стануть підставою для рішення щодо доцільності  збереження державного регулювання цін. Наразі у Мінекономрозвитку підтримують ідею  щодо повної відмови  від держрегулювання.