Інші податки

Первинні документи: чи обов’язкова їх наявність

Чи можна формувати витрати в бухгалтерському обліку без підтвердження їх первинними документами? Чи потрібно і як коригувати такі витрати у податковому обліку?


Пунктом 44.1 ст. 44 Податкового кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом про бухоблік.

Відповідно до вимог частини першої ст. 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій.

Перелік обов’язкових реквізитів у первинних документах визначено частиною другою ст. 9 Закону про бухоблік.

Зважаючи на те що податкові зобов’язання безпосередньо залежать від фінансового результату в бухобліку, контролюючим органам надано право проводити перевірки правильності ведення бухобліку, а також правильності та повноти визначення доходів, витрат і фінансового результату до оподаткування згідно з національними або міжнародними стандартами обліку (підпункти 20.1.43, 20.1.44 п. 20.1 ст.  20 Податкового кодексу).

Таким чином, для  цілей податкового обліку платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та  інших показників, пов’язаних з  визначенням об’єктів оподаткування та/або  податкових зобов’язань, на  підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з  обчисленням і  сплатою податків і  зборів, ведення яких передбачено законодавством.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42