ПДФО

Дохід від продажу земельної ділянки, отриманої у спадщину: розмір ставки ПДФО

Фізична особа отримала у спадщину земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Згодом цільове призначення такої ділянки було змінено. У поточному році фізична особа планує продати цю земельну ділянку. Яким чином оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб дохід, отриманий від такого продажу?


Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу.

Відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

При цьому згідно з пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу.

Як зазначено у п. 172.1 вищезазначеної статті, дохід, отриманий платником від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема: для ведення особистого селянського господарства — не більше ніж 2,0 га; для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше ніж 0,25 га, в селищах — не більше ніж 0,15 га, в містах — не більше ніж 0,10 га.

Частиною другою цієї статті встановлено, що розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв’язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою ст. 121 Земельного кодексу (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташовано будинок, є меншим) (частина третя ст. 124 цього Кодексу).

Згідно з п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи із ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п. 172.3 ст. 172 Податкового кодексу).

Отже, при продажу платником податку — фізичною особою земельної ділянки, отриманої у спадщину, слід застосовувати норми п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу незалежно від зміни цільового призначення такої ділянки.

Однак якщо при продажу земельної ділянки із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) її розмір перевищує норму безоплатної передачі, визначеної у ст. 121 Земельного кодексу, то дохід, отриманий фізичною особою в частині такого перевищення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42