ПДВ

Перерахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях

Яким чином здійснюється перерахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, якщо у платника податку протягом попереднього календарного року були відсутні оподатковувані операції, а у звітному періоді отримано передплату за товари/послуги, які підлягають оподаткуванню ПДВ?


Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Таким чином, з метою оподаткування ПДВ дата отримання передплати за товари (послуги), які будуть постачатися у наступних податкових (звітних) періодах, є датою виникнення податкових зобов’язань за операціями з постачання таких товарів (послуг). При визначенні частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях такі операції необхідно враховувати за той звітний період, у якому виникли податкові зобов’язання за такими операціями.

Пунктом 199.3 ст. 199 Податкового кодексу встановлено, що платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

Порядок, визначений п. 199.3 ст. 199 Податкового кодексу, застосовується також у разі якщо у платника податку протягом попереднього календарного року були відсутні оподатковувані операції, а такі оподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42