Статті

Куди влучить «вільний спис»?

Професія — фрілансер. Що таке робота на себе?

Слово freelancer складено з двох слів: англ. free — вільний та англ. lance — спис. У середні віки фрілансерами називали воїнів, які, маючи власну зброю, воювали за наймом. Вперше цей термін застосував Вальтер Скотт у своєму романі «Айвенго», описуючи славні походи вільних стрільців. Нині ж визначення фрілансера набуло трохи іншого забарвлення: так, справді, це — вільнонайманець, який сам шукає собі проекти і може одночасно через Інтернет віддалено працювати на декілька фірм. Наскільки комфортна така робота й вигідні контракти, спробуємо розібратися.


Сам собі режисер

Ще вчора (читай — у кінці минулого століття) модного нині слова «фрілансер» ніхто не вживав, не кажучи вже про те, що, звісно, не знав його тлумачення. Аналогом було усім доступне і зрозуміле «надомник» — людина, яка виконує замовлення вдома і в обумовлений роботодавцем час, відвідавши установу чи підприємство, звітує про зроблене. Найчастіше можливістю працювати віддалено користувалися переважно жінки, які доглядали маленьких дітей, оскільки на той час декретна відпустка була доволі короткою. Використовували цей шанс і люди, які за станом здоров’я не могли щодня ходити на роботу, а також інваліди, здоров’я яких, навпаки, дозволяло працювати. Звісно, колись, як і тепер, далеко не всі професії підпадали під категорію надомників, а лише ті, присутність яких на робочому місці була і є необов’язковою. Адже, погодьтесь, лікар, вчитель чи продавець не може працювати на відстані. Наші батьки і діди достатньою мірою не відчули всіх плюсів надомної роботи, оскільки звітувати про зроблене вони могли лише безпосередньо, доставивши роботу в офіс. А це зайві незручності — втрата часу і грошей, необхідних для проїзду, відтак — звужується географія надання послуг, бо якщо із села до райцентру чи обласного центру надомнику ще вряди-годи дістатися можна, то розширити межі до міжміських переїздів, певно, уже було не дуже вигідно.

Вирішити проблему допоміг Інтернет. Сучасні фрілансери працюють переважно саме у такий спосіб. Надаючи спектр послуг у таких видах діяльності, як журналістика, переклад, написання текстів, комп’ютерне програмування і дизайн у всіх його проявах (реклама, дизайн інтер’єру), різного роду консультаційна діяльність, приватні фото- і відеозйомка тощо, вони послуговуються сучасними засобами зв’язку.

З надомників — у фрілансери

Як надомник «перекваліфікувався» у фрілансера, пояснити доволі просто. Він помолодів. Адже, якщо колись стати надомником змушували обставини, то сьогодні — це вільний вибір того, хто лінується рано вставати, «товктися» у транспорті, жити за правилами, прописаними в офісі й установленими колективом, щодня бути гнаним керівником і відсиджувати від дзвінка до дзвінка навіть за умови виконаної роботи. Усі ці «переваги» стаціонарної роботи найбільше не до вподоби молоді. Отож, перебуваючи «на своїй хвилі», вони, ставши фрілансером, можуть мінуси обернути для себе в плюси. До речі, здається, найперше, що вони зробили, — «омолодили» саме слово «надомник»: завуалювавши його під іноземну мову, додали цьому визначенню солідності й таємничості.

Саме поняття фрілансу несе в собі опис заняття. Фрілансер — це вільний співробітник, який працює поза штатом. Тобто така людина не прив’язана до конкретної організації, її запрошують для виконання разових замовлень. У разі якщо компанія регулярно доручає такому працівнику виконання своїх замовлень, але не потребує того, щоб людина сиділа в офісі, фрілансера оформляють на фірмі офіційно.

Плюси та мінуси

Якщо ви людина комунікабельна, контактна, здатна на компроміси і навіть на відстані зможете сподобатися роботодавцю, то це — ваше. Важливо не лише подати себе, а й вигідно продати. На мою думку, потрібно бути ще й хорошим психологом, щоб по тону розмови уловити настрої роботодавця, можливості фірми, зацікавленість у вашій особі і за потреби зуміти, звісно, у межах розумного, щоб раптом не залишитися з розбитим коритом, попросити оплату за найвищою шкалою.

На етапі виконання замовлення знадобляться ваші рішучість і цілеспрямованість, які допоможуть правильно організовувати й спланувати свій час. Без належної дисципліни, яка, здається, усіх стомила на постійному місці роботи, працівник ризикує абсолютно розслабитися та до певного терміну не виконати замовлення.

Незважаючи на гарантії отримання оплати за виконану роботу, не слід забувати про нестабільність прибутків, відсутність соцпакета, оплачуваних вихідних і відпусток, необхідність самому вести бухгалтерію і сплачувати податки, втрату можливостей для якісного кар’єрного зростання. Але фрілансер обирає роботу до душі та регулює її кількість. Хочеться заробити більше — він бере більше замовлень. Виникає бажання відпочити або кудись поїхати — години роботи урізаються. Перебуваючи у режимі фрілансу, людина вільна робити все. А ще віддалена робота дає можливість проявляти себе. Можна братися за різні проекти, виконувати різнопланові, цікаві завдання.

...І спи спокійно

З точки зору сплати податків фрілансери державі не вигідні. Компанії, які наймають віддалених працівників без укладання договорів, не мають податкових зобов’язань. І залишається сподіватися на свідомість самих фрілансерів, що ті самостійно сплачуватимуть податки на доходи з тих сум винагород, які отримали.

Якщо замовником є приватний підприємець або підприємство, він виступає податковим агентом стосовно фізичної особи, яка надає послуги на умовах цивільно-правового договору: 18% — ПДФО; 22% — ЄСВ; 1,5% — військовий збір. За таких умов податковий агент повинен подати відповідну звітність про суми нарахованого громадянину доходу та утриманого податку. Фізична особа — фрілансер, яка отримала дохід від такого податкового агента вже за вирахуванням утриманого податку, звільнена від обов’язку подавати декларацію про доходи.

Якщо ж замовником є фізична особа, то обов’язки зі сплати податків покладаються на самого фрілансера (фізичну особу), який отримує дохід. Він має сплатити: 18% — ПДФО та 1,5% — військового збору. В такому разі фрілансер до 1 травня року, що настає за звітним, має подати річну декларацію про доходи.

Однак такі умови сплати податків стосуються фрілансерів, діяльність яких має несистемний характер — лише кілька разів на рік. За інших умов фрілансер має зареєструватися як фізична особа — підприємець (ФОП), обравши для себе спрощену систему оподаткування. Реєстрація підприємницької діяльності безумовно має переваги: це легальна робота в правовому полі, стійкий статус взаємодії з потенційним замовником, можливість оформлення кредитів на розвиток підприємницької діяльності, вибору оптимальної системи оподаткування, здійснення ЗЕД. Ну і, звісно, більше шансів отримати замовлення, оскільки такий фрілансер має розрахунковий рахунок.

У будь-якому разі кожен повинен виконувати свою роботу, діючи у правовому полі. Лише за таких умов, як обіцяє відомий слоган, усі ми матимемо здоровий сон. А найкраще снодійне — власна совість.


Олена М., журналіст:

— Робота фрілансера потребує від найманця виконання цілої низки вимог, здолати які, на мою думку, спроможний далеко не кожен. Кажу це, як бувалий надомник, який після закриття газети півроку змушений був працювати фрілансером, пропонуючи послуги журналіста. Передусім необхідно знайти фірму, яка потребує твоїх послуг, і зуміти себе продати. Якщо пошук — діло техніки, а для мене це було використання старих зв’язків, то для продажу слід мати хист і, даруйте, нахабність. Не слід забувати, що серед покупців є люди економні, скупердяї, а часом і відверті брехуни, які хочуть заплатити якомога дешевше, нижче від загальноприйнятної по Києву шкали гонорарів, а роботу отримати за найвищою шкалою якості. Голод не тітка — іноді, або почасти, доводилося погоджуватись на варварські умови. Щоправда, так було лише пару місяців на старті. Далі «сарафанне радіо» розносило славу про мою часткову незайнятість пагорбами Києва, і замовники прибували. Що далі, то щедріші (читай — просто порядні). Так, через три місяці плідної і старанної роботи у мене вже зникла необхідність навіть повертати голову в бік скупердяїв.

Плюси. Вперше я їх відчула, коли якось вранці, написавши і відправивши замовнику матеріал, я раптом побачила, що ще перебуваю в піжамі, а робота уже зроблена. Попереду був чудовий теплий осінній день, який я залюбки провела, гуляючи в парку.

Мінуси. Так тривало недовго. Згодом мене почали мучити сумління совісті, що, мовляв, працюю не на повну силу і могла б у день здолати два замовлення, заощадивши таким чином на «чорний», менш вдалий період. Додався ще один мінус. Якось вранці, збираючись на інтерв’ю на замовлення, я відчула, що роблю це втричі довше, ніж було на постійній роботі. Та й взагалі щось на вулицю уже лінь носа потикати. О, думаю, це вже діагноз. Отож, як тільки випала нагода, я знову на крилах радості полетіла на нову роботу, звільнивши простір для затятих надомників-журналістів. Підйом о шостій, тиснява в тролейбусі, засідалівки на роботі, розбирання польотів, терки з колегами — усе, як і в кожному колективі. Але я — у своєму кориті. Я працюю і цим щаслива. Хоча вкотре наголошую: в жодному разі не хочу применшити важливості (а для когось і необхідності) роботи фрілансера. Вона існує, і для когось її умови «вільного найманця», можливо, є спасінням, як для мене — перебування в колективі.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42