ЄСВ

Єдиний внесок у 2016 році за поточний та минулі періоди

За якою ставкою обчислюється єдиний внесок за минулі періоди для таких виплат, як грошове забезпечення, допомога або компенсація відповідно до законодавства, що виплачується певним категоріям застрахованих осіб, та який розмір ставки на зазначені виплати нараховувати в поточному періоді, читайте в цій статті.


Деякі категорії застрахованих осіб

Абзацом сьомим п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ визначено, що платниками єдиного внеску є установи та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, зокрема, для таких осіб:

  • батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
  • осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини;
  • одного з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства (далі — деякі категорії застрахованих осіб).

Обчислення єдиного внеску за поточний період

Нарахування та сплата єдиного внеску за вищезазначених осіб здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожну особу (абзац третій п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ).

З 01.01.2016 р. розмір єдиного внеску встановлено на рівні 22% для всіх категорій платників (частина п’ята ст. 8 Закону про ЄСВ).

Нарахування та сплата єдиного внеску за деякі категорії застрахованих осіб регулюються Порядком № 178.

Обчислення єдиного внеску за деякі категорії застрахованих осіб здійснюється районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення (пп. 2 п. 4 цього Порядку) на підставі бухгалтерських та інших документів, які підтверджують нарахування (обчислення) допомоги, грошового забезпечення або компенсації (п. 5 цього Порядку).

Відповідно до п. 2 Порядку № 178 єдиний внесок за деякі категорії застрахованих осіб нараховується платниками єдиного внеску на суми допомоги при народженні дитини (крім суми, яка виплачується одноразово) та/або суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги або компенсацій, грошового забезпечення, нарахованих за базовий звітний період.

Базовим звітним періодом є календарний місяць (абзац другий п. 7 цього Порядку).

Отже, єдиний внесок за деякі категорії осіб за поточний період з 01.01.2016 р. нараховується у розмірі 22%.

Обчислення єдиного внеску за минулі періоди

Обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування допомоги, компенсації або грошового забезпечення, на які нараховується єдиний внесок (абзац другий пп. 4 п. 2 Порядку № 178). Оскільки нарахування єдиного внеску за деякі категорії осіб здійснюється в розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожну особу, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), то до 01.01.2016 р. єдиний внесок нараховувався у розмірі 33,2% суми грошового забезпечення, допомоги або компенсації.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42