РРО. Готівка

Реалізація фіскальних функцій ПТКС

Чи передбачено законодавством забезпечення реалізації фіскальних функцій програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС), що застосовуються для обліку операцій з приймання та переказу готівкових коштів, розглянемо у цьому матеріалі.


Статтею 2 Закону про РРО визначено, що РРО — це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;

видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Змінами, внесеними Законом № 569, зокрема, до ст. 2 Закону про РРО, передбачено, що вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор — це РРО, призначений для забезпечення реалізації фіскальних функцій у складі ПТКС, автоматів з продажу товарів (послуг) тощо.

Таким чином, законодавством передбачено забезпечення реалізації фіскальних функцій ПТКС.

Слід зазначити, що з 11.03.2016 р. набрала чинності постанова № 149, якою затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі — Вимоги).

Зазначені Вимоги поширюються на РРО, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС. Для реєстрації операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС застосовуються вбудовані електронні контрольно-касові реєстратори, реалізація фіскальних функцій якими здійснюється відповідно до вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування, затверджених постановою № 199, з урахуванням особливостей, визначених зазначеними Вимогами.

На сьогодні 18 підприємств, які здійснюють виробництво РРО, повинні керуватися Вимогами з метою реалізації фіскальних функцій РРО, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС.

Крім того, враховуючи те, що Закон про РРО є спеціальним законом, який визначає правові засади застосування РРО, встановлення норм щодо незастосування РРО в інших законах, крім Податкового кодексу, не допускається, ДФС України вважає питання фіскалізації обліку операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС урегульованим. Водночас зміни до Закону про РРО у частині фіскалізації операцій з приймання та переказу готівкових коштів було ініційовано та підтримано Нацбанком України.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42