Офіційне видання Державної фіскальної служби України
Головна
Розширений пошук
Свіжий номер
39
жовтень 2016
Акценти номера
Податковий календар
Партнери:
ДИРИГЕНТИ ЗМІН
16.03.2012, № 11

Начальник Управління організації викриття податкових злочинів ГУПМ ДПС України Павло ПОКОРМЯК: «Детінізація ринку праці — одне з пріоритетних завдань податкової міліції ДПС України»

Фото: «Начальник Управління організації викриття податкових злочинів ГУПМ ДПС України Павло ПОКОРМЯК»Знаковим показником цивілізованості суспільства та розвитку економіки є рівень добровільної сплати податків і зборів. Адже податкові надходження до бюджету — це передусім інвестиції в добробут кожного громадянина і держави в цілому.


На жаль, складний шлях становлення вітчизняної економіки створив передумови для її значної тінізації та масового приховування прибутків від оподаткування.

Оскільки від несплати податків з тіньових доходів країна втрачає мільярдні надходження до бюджету та фондів соціального  страхування, а населення — належний соціальний захист, Президентом та урядом України перед податківцями поставлено завдання — повернути ці втрачені ресурси в економіку держави.

Серед пріоритетних завдань податкової служби в цьому напрямі — постійний контроль за дотриманням вимог чинного законодавства на ринку праці та легалізація відносин між працівниками та роботодавцями.

Працівники податкової міліції спільно зі структурними підрозділами податкової служби України та іншими правоохоронними й контролюючими органами у межах компетенції здійснюють системні заходи щодо виявлення порушень, пов'язаних з оплатою праці, зокрема виплатою зарплат «у конвертах» або в розмірі, нижчому від встановленого законодавством мінімуму, ухилень від сплати податку на доходи фізичних осіб та внесків до Пенсійного фонду, встановлення незареєстрованих найманих працівників, праця яких використовується без укладення трудових угод, тощо.

Так, приміром, на початку поточного року за матеріалами податкової міліції м. Києва слідчими прокуратури порушено та передано для розслідування до податкової міліції кримінальну справу за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах стосовно директора однієї з науково-дослідних установ столиці, який при виплаті заробітної плати працівникам підприємства в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не перерахував до Пенсійного фонду України понад 3 млн. грн. внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Факти умисного ігнорування вимог чинного законодавства аналогічного характеру виявлено і в діяльності голови ліквідаційної комісії одного з колективних сільськогосподарських підприємств Луганщини. Встановлено, що посадовець шляхом приховування об'єктів оподаткування та в порушення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» при виплаті заробітної плати працівникам господарства ухилився від сплати податків на прибуток та на доходи фізичних осіб у сумі 1,3 млн. грн. За фактом порушено кримінальну справу за ознаками частини третьої ст. 212 Кримінального кодексу України.

Протягом 2011 р. за матеріалами податкової міліції порушено 214 кримінальних справ за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), пов'язаних з оплатою праці. За цей період до інших правоохоронних органів у порядку ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України було направлено 1100 матеріалів для прийняття рішення згідно з вимогами чинного законодавства, за наслідками розгляду яких порушено 385 кримінальних справ, 226 з яких — кримінальні справи за грубе порушення трудового законодавства (ст. 172 Кримінального кодексу України) та 125 — за фактами невиплати зарплати (ст. 175 Кримінального кодексу України).

З початку поточного року за матеріалами податкової міліції порушено 30 кримінальних справ цієї категорії. До інших правоохоронних органів за підслідністю спрямовано 53 матеріали, за якими вже порушено 25 кримінальних справ за грубе порушення трудового законодавства та невиплату заробітної плати.

Цілеспрямована робота податкової міліції з легалізації тіньового ринку праці сприяє встановленню належного економічно-правового клімату для розвитку національного підприємництва та стабільного економічного зростання держави.

Троє «в човні»... із сорока

Працівники податкової міліції Львівщини виявили грубі порушення, пов'язані з оплатою праці.

Так, під час перевірки одного з будівельних майданчиків Галичини із 40 найманих працівників, які здійснювали будівельно-оздоблювальні роботи, на об'єкті було виявлено лише трьох осіб з належним чином оформленими трудовими відносинами. Близько десятка працівників вважалися «сумісниками». Відтак було встановлено, що більшості будівельників заробітна плата виплачувалася «в конвертах», без відображення в платіжних відомостях. Відповідно, отримані робітниками кошти не оподатковувалися, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України підприємством-підрядником не перераховувалися.

Матеріали перевірки передано до органів прокуратури для вирішення питання про порушення кримінальної справи за фактами грубого ігнорування вимог чинного трудового законодавства.

«Забули» про працівників

Податкові міліціонери м. Севастополя виявили підприємство, керівники якого роками не виплачували працівникам заробітну плату.

За матеріалами податкової міліції м. Севастополя прокуратурою міста порушено кримінальну справу за частиною другою ст. 364 Кримінального кодексу України стосовно посадових осіб місцевого товариства з обмеженою відповідальністю, яке є одним із найбільших податкових боржників регіону, — наразі податковий борг суб'єкта господарювання становить понад 6 млн. грн.

Кримінальне провадження стосовно керманичів підприємства розпочато, оскільки посадовці, умисно ігноруючи той факт, що активи товариства перебувають у податковій заставі, а його працівники кілька років поспіль не отримують заробітної плати, зловживаючи службовим становищем, продовжували здійснювати виплати дивідендів засновникам підприємства. Загалом на їхні рахунки було перераховано понад 5,1 млн. грн.

Таким чином, особистий інтерес зловмисників залишив робітників без засобів для існування, а державний бюджет — без податкових надходжень.

Наразі податківцями вживаються заходи щодо відшкодування заподіяних спритниками збитків працівникам підприємства та державі.


Сергій СТЕПАНОВИЧ,
ГУПМ ДПС України