Інші податки
Тема: ЄСВ, Пенсійне і соціальне забезпечення

Щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону України від 08.072010 р. №  2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями (далі — Закон №  2464), платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності особам, які отримують таку допомогу.

Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону №  2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених в абзаці сьомому п. 1 частини першої ст. 4 Закону №  2464, є, зокрема, сума допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону №  2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону №  2464, встановлюється у розмірі 22%. до визначеної ст. 7 Закону №  2464 бази нарахування єдиного внеску.

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Відповідно до п. 9 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. №  435 (далі — Порядок №  435), таблиця 6 додатка 4 до Порядку №  435 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.

Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.

Внесення від’ємних значень сум нарахованої заробітної плати (доходу) допускається лише:

  • при відображенні сум перерахунків заробітку (доходу), що пов’язані з уточненням кількості відпрацьованого часу у зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованих у попередніх періодах;
  • при відображенні сторнованих сум відпускних, допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку №  435, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування єдиного внеску та розміри ставок єдиного внеску, згідно із Законом №  2464 (додаток 2), а також якщо нарахування здійснювалися, зокрема, за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність) періоди.

Частиною четвертою ст. 9 Закону №  2464 визначено, що обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до Закону №  2464 нараховується єдиний внесок.

Отже, у зв’язку з отриманням в січні 2016 р. лікарняного листа за періоди 2015 р. підприємство в поточному місяці 2016 р. здійснює перерахунок заробітної плати за періоди 2015 р. і відображає таку сторновану суму у таблиці 6 додатка 4 до Порядку №  435 з від’ємним значенням, відповідно зменшуючи суми нарахованого та утриманого єдиного внеску за ставками єдиного внеску, що діяли у 2015 р.

При цьому єдиний внесок на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка нарахована працівнику в 2016 р. за періоди 2015 р., обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску 22%, що діє на день нарахування (обчислення, визначення) такої допомоги.

Водночас повернення коштів єдиного внеску у випадках надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску передбачено Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 р. №  6.


Голова Р. М. НАСІРОВ

«Гарячі лінії»

Дата: 18 липня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42