Офіційне видання Державної фіскальної служби України
Головна
Розширений пошук
Свіжий номер
39
жовтень 2016
Акценти номера
Податковий календар
Партнери:
ДИРИГЕНТИ ЗМІН
16.03.2012, № 11

«Українська армія повинна носити національний однострій», — так вважає винахідник-кравець з м. Донецька директор ТОВ «Адам» радник Верховного отамана з питань одностроїв та геральдики генерал-осавул Михайло БЕДРИЛО

Михаил БедрилоБагато років досліджуючи історію українського однострою та одностроїв 40 армій світу, майстер розробив високоякісний, естетичний та зручний одяг для сучасного українського війська, а також погони. Для 74-річного патріота України цей одяг є відображенням інтелекту нації, її традицій, культури.


Одяг на замовлення

Люди старшого покоління пам’ятають, як 20 — 30 років тому були популярними серед громадян ательє з пошиття верхнього одягу. Замовити тут чоловічий костюм чи жіноче пальто було складно, бо до справжніх майстрів-закрійників (а таких працювало більшість на цих підприємствах побутового обслуговування населення) потрапляли лише через чергу або по знайомству. Пошитий в ательє чоловічий чи жіночий одяг був високої якості, дуже цінувався та довго носився.

Нині багато ательє, що так подобалися населенню, наказали, як кажуть, довго жити. Очевидно, тому, що деякі державні мужі вирішили: обшивати своїх громадян сьогодні не обов’язково. 

Михайло Бедрило — фахівець із 52-річним стажем моделювання одягу — один із тих, хто зберіг свої знання, майстерність і досвід. Ательє «Адам», яке займається виготовленням високоякісного чоловічого одягу за індивідуальними замовленнями, він створив у 1991 р. За 20 років підприємство не лише не втратило свій профіль роботи, а й отримало кілька патентів на промислові зразки та свідоцтва про державну реєстрацію авторських прав.

Без примірок

Нині в ательє розробляються нові технології виготовлення високоякісного естетичного одягу, напрацьовується методична інформація, створюється різноманітне устаткування для виробництва якісної ексклюзивної продукції.

В ательє на вулиці Куйбишева, 185 було розроблено також спеціальні пристрої для виготовлення деталей одягу. Зокрема, спільно з інститутом фізики — енергозберігаючі апарати для прасок, які дають змогу економити четверту частину електроенергії. А ще ТОВ «Адам» дало життя спеціальному пристрою для виміру фігури людини. Завдяки йому було виготовлено компактні прес-форми для точного формування крою одягу одночасно по всій площі виробу. Ці прес-форми забезпечують нині всі типи фігур. Тому замовлення клієнтів виконуються практично без примірок. 

Козацькі традиції

Віднедавна стежину до ательє проторували й люди військові. Бо Михайло Бедрило разом із сімома працівницями підприємства (четверо з яких — дипломовані художники-модельєри, як от Валентина й Діана Якименко та інші) взявся «одягнути» ще й українську армію. Щоправда, обшити солдатів, матросів, офіцерів і генералів Збройних Сил України вони не зможуть, навіть якщо працюватимуть по 24 години на добу, без вихідних. А от дати роботу іншим швейним фабрикам, які раніше цим займалися, а сьогодні перебиваються з хліба на воду, виготовляючи на давальницькій сировині одяг не для українців, «адамівцям» під силу.

— Для цього потрібна передусім згода тих чиновників, від яких залежить забезпечення українського війська обмундируванням, — запевняє Михайло Бедрило. — Адже наші Збройні Сили й досі носять форму чужої держави, використовують радянську систему погонів і знаків розрізнення. Це не лише неправильно, а й непатріотично. Аби виправити ситуацію, я з однодумцями вивчав зразки козацьких одностроїв України починаючи з ІХ сторіччя й по теперішній час, одностроїв інших армій світу. Результатом такої дослідницької роботи стала книга, яка, на жаль, існує поки що в рукописному варіанті.

Майстер показує цю книгу, бережно гортаючи її сторінки. По ходу коментує ілюстрації.

— Ось сорочка з орнаментом у вигляді жолудів і дубового листя, виконана в традиціях українських військових одностроїв, — очі у чоловіка загораються. — Таку носив полковник УНР Євген Коновалець.  На мою думку, однострої українського козацтва, яке є символом духу, що не вмирає і живе в кожному з нас, мають право на життя в сучасній армії. Тож варто було б нарешті подумати про внесення змін до офіційного документа, згідно з яким військовики використовують зразки форми та одягу, знаки розрізнення на одностроях. Йдеться про постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1073.

Хочеться вірити, що так воно й буде.


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net