ПДВ

Постачання зернових культур

Який порядок оподаткування платником ПДВ операцій з постачання зернових культур товарних позицій 1001 — 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 відповідно до УКТ ЗЕД (далі — зернові та технічні культури) у разі, якщо попередню оплату за їх постачання було здійснено до 01.01.2016 р., а фактичне відвантаження — після  01.01.2016 р.?


Законом № 909 зі ст. 197 Податкового кодексу вилучено п. 197.21, а з підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу — пункти 15, 151 та 152, якими до 01.01.2016 р. встановлювався режим звільнення від оподаткування операцій з постачання на митній території України зернових та технічних культур, а також операцій з вивезення таких культур у митному режимі експорту, тому такі операції з 01.01.2016 р. оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Отже, при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами Податкового кодексу, які діяли на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією, тобто на дату настання першої події.

Так, якщо передплата за зернові та технічні культури або фактичне відвантаження таких зернових та технічних культур здійснювались до 01.01.2016 р. (перша подія за такою операцією настала до 01.01.2016 р.), то така операція звільнялась від оподаткування ПДВ на підставі п. 152 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, норми якого були чинними на момент здійснення такої операції.

Фактичне відвантаження у 2016 р. зернових та технічних культур у рахунок раніше отриманої у 2015 р. попередньої оплати або отримання у 2016 р. оплати в рахунок раніше відвантажених у 2015 році зернових та технічних культур (друга подія) не зумовлює у платників податків податкових наслідків у частині оподаткування ПДВ.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42